Dermal Dolgu

Yüz hatlarını düzeltmek ve yumuşatmak için uygulanan dermal dolgu, oldukça etkili bir yöntemdir. Yüz dolgusu olarak da uygulanan yöntemin uygulama süreci ve aşamaları vardır.

Dermal Dolgu Nedir?

Yüzde oluşan hafif- orta dereceli kırışıklıkların ve derinleşen çizgilerin giderilmesini sağlayan dermal dolgu, yüzün kaybettiği hacmin ve genç görünüşün kazanılmasında oldukça etkilidir. Dermal dolgu vasıtası ile yüz yumuşatılarak eski hacmine kavuşturulur. Uygulama aşamasında kullanılan çeşitli dolgular vardır. En sık kullanılan dolgu çeşidi Hyaluronik asit içeren dolgular ‘dır. Hyaluronik dolgular insan vücudunda bol miktarda bulunduğu için güvenle kullanılabilir.  Hyaluronik, uygulama sonrasında kişiye bağlı olarak 6-12 ay süre ile etkisini gösteren bir maddedir.  Belirttiğimiz gibi bu dolgu türü insan vücudunda da bol miktarda bulunduğu için kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Dermal dolgu yüz bölgesinde görülen hafif-orta dereceli olan pek çok kırışıklıkların ve derin olmaya başlayan normal anatomik çizgilerin daha da yumuşatılması için yüzünüzün kaybetmiş olduğu hacim ve genç görünümün tekrar kazanılması süreçlerinde oldukça etkili olan ve başarılı sonuçlar elde edeceğiniz bir yöntemdir. Çeşitli olan içeriğe sahip bu dolgu maddeleri içinde en fazla olarak kullanılan hyaluronik asit içermekte olan dolgu materyalleri bu bağlamda bu yöntem için kullanılan asit ile iyileştirme tekniğini içinde kapsar. Bu asit ile insan vücudunda normal olarak bol bir şekilde bulunan bir madde olduğu için kullanımları da bir hayli güvenilirdir. Bu yöntem sonrasında da vücudun metabolizma sistemlerine de bağlı olarak yarım yıl ile bir yıl ortalamasında bir süre ile etkinlikleri korunmaktadır.

dermal filler dolgu estetik yüz

Dermal dolgu Hangi Durumlarda Uygulanır?

  • Dudak kalınlaştırma
  • Dudak kenarlarında oluşan derin çizgilerin tedavisi
  • Yüzdeki derin çizgi ve kırışıklıkların yumuşatılarak giderilmesi
  • Gözaltı ve yanaklarda meydana gelen çöküntü alanlarını doldurulması
  • Çöküntülü şekilde yara izleri
  • El sırtında bulunan kırışıklıklar
  • Dolgu ile kaş kaldırmak

Dermal dolgu Nasıl Bir Uygulamadır?

Dermal dolgu uygulaması, Hyaluronik Asid, Kalsiyum Hidroksiapatit Mikrosferleri veya Poli-L Laktik Asid gibi farmakolojik ajanların ya da kişinin kendisinden alınan yağın derin çizgi olan, çöküklük meydana gelen bölgelere cilt altına enjeksiyonu şeklinde uygulanır. Yüz dolgusu uygulamasında, tedavinin etkisi yapıldığı andan itibaren görülür. Uygulamanın etkisi kişinin kendisine bağlı olarak ve uygulamanın hangi bölgeye yapıldığına göre değişkenlik gösterebilir. Genellikle süre 6-18 ay arasıdır.

Dermal dolgu  dudak bölgesinde kalınlaştırma işlemlerinde, dudakların kenarlarında görülen derinleşmiş olan pek çok çizginin iyileştirmesinde, yüz bölgesinde derin çizgiler ve kırışıklık sorunlarını çözmede, göz altlarında ve yanak kısmında çökmeler ve bu alanların bu teknik ile doldurulması mümkündür. Derinleşmiş olan yara ve kusurlu izleri, belli başlı bu tür kırışıklıklarda ki görülen izleri yok etmek veya en aza indirmek için uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de bu Dermal dolgu iyileştirmesidir. Kişilerde görülebilecek olan yaş ilerledikçe ortaya çıkan pek çok yerçekiminin de etkisi ile dokular aşağı doğru sarkmaya başlamaktadır.

dermal filler dolgu estetik yüz

Dermal dolgu Uygulama Sonrası

Uygulama sonrasında özellikle dudak bölgesinde ilk 3 gün hafif şişik ve morluk görülebilir. Bu anlamda uygulama yapılan bölgeye buz uygulaması yapmak bu durumun daha çabuk geçmesine neden olacaktır. Yağ enjeksiyonu ile yapılan uygulamalarda ise uygulama sonrasında görülen şişlik ve morluk 2 haftaya kadar uzayabilmektedir.

Uygulama sonrasında derin çizgi ve kırışıklıkların tamamı veya bir kısmı tam olarak düzelir. Bu anlamda yüz hatlarında belirgin bir iyileşme görülür. Dolgu maddesi enjeksiyonu, ameliyatsız olarak gerçekleştiği için yüz gençleştirme anlamında önemli bir yer teşkil eder. Bu uygulamanın yanı sıra yüzde istenilen sonuca ulaşmak için botox, kimyasal cilt soyma, cilt yenileme ve cilt sıkılaştırma gibi işlemlerin yapılması gerekebilir. Ameliyat etkisin oluşturmadığı için yüz germe ameliyatı gibi olmaz.

Dolgu uygulamaları yüz dolgusu başta olmak üzere dudak gibi kısımlarda yapılan hızlı ve güvenilir bir yöntemdir. Dermal dolgu da istenilen sonuçları almak mümkündür.

Gülüşlerde bir üzgünlük hali ve mimik kaslarında yaşanan kasların kasılması gevşemesi sonucu oluşan mimik kas bölgesinde kas hareketlerinde, ciltlerde kırışıklıklar oluşmaktadır. Yaşlanma problemleri ile bu kırışıklıklar daha da artarak bu bağlamda belli derinliklerde çizgiler yüz estetiğini ve perspektifini de etkilemektedir. Ayrıca yüzlerin bazı bölgelerinde de belli çökme ve kusurlu durumlarda da görülen bu iyileştirme işlemleri kullanılarak bu durumlar en aza indirilmeye çalışılmaktadır. Daha uygun ve normal anatomik yapıda bir form kazanmak için bu gibi tedavi süreçleri uygulanarak bu sayede iyi bir görünüm kazanmak da mümkün olacaktır. Bu gibi tedavi işlemlerinden sizler de yararlanmak için uzman doktorlara başvurarak bu tedavi süreçlerinden nasıl yararlanabileceğiniz konusunda bilgi alabilirsiniz.