Gömülü Köpek Dişi

Dişler sindirime ve konuşmaya yardımcı organlardır. Bazı nedenlerden dolayı geç çıkabilir veya çene kemiğine gömülü kalabilir. Köpek dişleri ağzın kenarında kesici ön dişlerin yanında yer alır. Köpek dişleri en geç gelişimini tamamlayan dişlerdir. 12 yaşından itibaren çıkmaya başlar ve 13 yaşında tamamlanmış olur. Her ne kadar çocuğunuzun ağız ve diş bakımına önem verseniz ve bu alışkanlıkları ona kazandırsanız da bazı nedenlerden dolayı dişler çeneye gömülü kalabilmektedir. Peki, gömülü köpek dişi çekimi nasıl olmaktadır? Genellikle ortodonti ve çene cerrahı tarafından işlem yapılır. Ama öncesinde ayrıntılı bir diş muayenesi ve anamnez önemlidir.

Köpek Dişleri Neden Çeneye Gömülü Kalır?

Köpek dişleri çenenin dar olduğu durumlarda kendine çıkacak yer bulamaz ve çeneye gömülü kalır. Süt dişlerinin zamanından önce çekilmesi bir başka nedendir. Bazı genetik hastalıklar ve nedenler, kesici dişlerin köklerinde oluşan bazı problemler köpek dişlerinin çıkamamasına neden olmaktadır. Gömülü kalma genellikle yirmilik dişlerde görülen bir sorundur, ama yirmilik dişlerden sonra en çok köpek dişlerinde görülür. Süt köpek kişi çok uzun vade ağızda kalmışsa çıkacak olan kalıcı köpek dişi çıkamaz. Çene içinde üstünü kemik kaplayarak gömülü kalır. Çocuklarda erken fark edilirse tedavi edilirken yetişkinlerde gömülü köpek dişi çekimi zorunlu hale gelir.

Tedavisi Nasıldır

Gömülü köpek dişi tedavisi kuşkusuz dişin çıkmasını ve ağız içinde yerini almaya çalışmasının sağlamaktır. Bunun için gerekli tetkikler yapılır ve filmler çekilir. Cerrahi olarak işlem uygulanır. Cerrahi çok dikkatli yapılmalıdır ve köke zarar verilmemelidir. Kök zarar görürse dişin çekilmesi gerekir. Bazen çocuklarda ortodontik tedavi gerekebilir. Geç düşen süt dişleri kalıcı dişlerin gömülü kalmasına neden olabilir. Erken teşhis edilmesi çok önemlidir. Erken fark edildiği zaman ortodonti uzmanı çene genişletme gibi operasyonlar ile köpek dişine yer açabilir. Özellikle çocukluk dönemi ağız diş sağlığı için düzenli olarak diş hekimine görünmek önemlidir. İlerleyen yaşlarda cerrahi işlem ile gömülü köpek dişi çekimi yapılır. Boşalan yere implant uygulaması yapılır.

Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmeyen gömülü köpek dişi komşu dişlerin köklerine zarar verebilmektedir. Komşu dişlerin köklerinin yetersiz beslenmesine ve diş zayıflığına neden olur. Gömülü kaldığı yerde zaman içinde kistleşme görülebilir. Çocuk büyüdükçe ağrı yapabilir. Estetik açıdan sorun teşkil eder. Çocuklarda özellikle 13 yaşında hala süt dişi duran ve herhangi bir düşme belirtisi göstermeyen köpek dişi büyük ihtimalle gömülü kalmıştır. Bu durumu fark etmek için düzenli doktor muayenesi şarttır.