Kişiye Özel Abutment

Diş eksikliklerinde implant uygulaması ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamıştır. Bazen implant uygulaması sonrasında, estetik sorunlar ortaya çıkmakta ve hastalar memnun kalmadan ayrılmaktadır. Bu uygulamada daha estetik görünüme sahip olmak isteyenler ise kişiye özel uygulama olan custom abutment istemektedir. Bu yöntemle yapılan implant uygulamaları ‘nda özellikle estetik açısından, standart uygulamalara nazaran çok daha güzel görünümler elde edilmektedir.

Kişiye Özel Abutment Nedir? Kimlere Uygulanır?

İmplant uygulamalarında, eksik dişin yeri oyularak içine, vidalı olan ve diş kökünün yerine geçen, çene kemiğine vidalanan vidalı diş olarak tabir edilen parça yerleştirilmektedir. Daha sonra ise bu bölgenin iyileşmesi ile beraber abutment denilen üst parça, vidalanarak alt parçaya yerleştirilmektedir. Abutmentler, dişin kesilmiş bir şekline benzemektedir. En sonunda ise bu abutmentlerin ve hastanın dişlerine uygun olarak hazırlanan porselen kaplamalarla implant işlemi tamamlanmaktadır.

İmplantın ikinci parçasını oluşturan abutmentler standart olarak hazır bulunmakta, dişe uyumu ise porselen kaplama ile yapılmaktadır. Kişiye özel olarak hazırlanan custom abutment ise, tamamen hastanın ağız ve diş yapısına uygun olacak şekilde özel olarak tasarlanmakta ve dökümü de buna göre yapılmaktadır. Bu uygulamaya ise kişiye özel abutment denmektedir. Kişiye özel abutmentler, hastanın talebine bağlı olmak kaydı ile standart implant uygulanabilen tüm hastalara uygulanabilmektedir. Burada da en önemli konu çene kemiği ve diş etlerinin, diş hekimi tarafından implanta uygun bulunmasıdır.

Custom_Abutment

 

Kişiye Özel Abutment Nasıl Yapılır?

İmplant üretimi yapan firmalar, abutmentleri standart olarak yapmakta ve ihtiyaç halinde her hastaya bu hazır ambutmentler kullanılmaktadır. Bu nedenle de hastanın diş yapısına uygun olarak hazırlanan porselen kaplamalar ya çok ince veya kalın olmakta, ya da estetik açıdan iyi görünmemektedir. Porselen kaplamanın ince olması ise dayanıklık açısından sonraki zamanlarda sorun oluşturmaktadır. Kişiye özel abutmentler ise, uygulama yapılacak hastanın ağız bölgesinin üç boyutlu görüntüsü alınarak tasarlanmaktadır. Yapım aşamasında ise, hastanın damak, çene ve diş yapılarına bire bir uygun olacak şekilde özel olarak hazırlanmaktadır.

Kişiye özel abutmentler ‘in implant uygulama aşaması, standart implantlarla aynı olmaktadır. En alt kısma vidalı diş yerleştirildikten sonra custom abutment uygulama farkı ortaya çıkmaktadır. Standart abutmentler diş boşluğuna uydurulmaya çalışılırken, Kişiye özel abutmentler ‘de bu sorun olmamakta, direkt olarak bu boşluğa ve diş etlerine uygun abutment yapılmaktadır. Bu nedenle de özel imalat olan abutmenler rahatlıkla boşluğa oturmakta ve çok iyi bir uyum sağlamaktadır. Bundan sonraki protez kaplamanın hazırlanması ve provalar ile uygulanışı ise diğer yöntemle aynı şekilde olmaktadır.

Custom_Abutment2

 

Diğer Hususlar

İnsanların ağızlarındaki dişlerin yapısı ile damakta birleşme şekilleri, kişiden kişiye çok değişmektedir. Bu nedenle de standart abutmentler herkeste aynı uyumu sağlamamaktadır. Kişiye özel abutmentler ‘de ise direkt olarak hastaya uygun olarak yapıldığından mükemmel bir uyum sağlanmaktadır. Bu uyum hem sağlık hem de estetik açıdan da ağız içine olumlu katkıları olmakta. Ayrıca Kişiye özel abutmentler sayesinde, implantların ömrü de daha uzun olmaktadır. Fiyat olarak biraz daha pahalı olmasına rağmen, kişiye özel abutment uygulamaları da süratle yaygınlaşmaktadır.