20’lik Diş Çekimi

20 yaşlarında çıkan ve azılı dişlerin yanında çıkan dişlere yirmilik diş denilir. Bu dişler ağız içerisinde 4 tane bulunmaktadır. İki üst sağ ve sol ile iki alt sağ ve sol olmak üzeredir. Bu dişler sonlarında bulunmasından dolayı çürümeye oldukça elverişlidir. Yirmilik dişler çiğneme dişlerinin yanında çiğnemeye yardımcı olan dişlerdir. Çürümeye çok elverişli olmasından dolayı çektirilmesi önerilmektedir. Aynı zamanda çıkarken de yamuk çıkıp çene yapısını bozmakta veya gömülü kalarak çıkamamaktadır.

 

20lik

20’lik diş çekimi nasıl yapılır?

 

Yirmilik dişlerin çekilmesi için lokal anestezi ile çekim yapılmalıdır. Bu dişlerin çekimini ise uzman diş hekimleri yapmaktadır. Öncelikle doktor diş sağlığından emin olmalıdır. İltihap toplamış veya vücuda zarar verici etkisi olması halinde bu dişlerin çekilmesi zararlı etkiler oluşturacaktır. Sağlıklı iltihap ve apse yapmayan dişlerin çekilmesi kolay olacaktır. Diş röntgeninin çekilmesinden sonra gömülü dişin çekilmesine karar verilecektir. Çekim için öncelikle yirmilik dişin köklerine uyuşturucu iğne vurulmaktadır.

Uyuşma yaklaşık olarak 5-10 dakika sürecektir. Daha sonra doktorunuz uygun aletler ile önce büyük olan dişinizi parçalayarak çekmeyi deneyecektir. Bu işlem bir uzman ve bir asistan doktor ile yarım saat içerisinde tamamlanabilir. Ameliyat esnasında ise herhangi bir ağrı hissetme durumunuz olmayacaktır. Sadece çekiştirmeleri hissetmeniz muhtemeldir.

20lik

 

Gömülü diş çekimi

Gömülü olan yirmilik dişlerin çekimi diğerlerine göre biraz daha zor olmaktadır. Bunun için derinizin yarılması sağlanmalıdır. Yarılan deriden gömülü diş yerinden çıkarılmaktadır. Bunun içinde doktorunuz lokal anestezi yöntemi uygulayacaktır. Çekim yapıldıktan sonra mutlaka ameliyat yeri iyice temizlenmekte ve bazen dikiş yöntemiyle kapatılması sağlanmaktadır.

20lik

 

Diş çekimi sonrasında dikkat edilecek noktalar

Diş çekimi bitirildikten sonra doktorunuz ağzınızda tutmanız ve ısırmak için bir tampon verecektir. Bir saat süreyle bu tamponu ısırmanız gerekmektedir. Bu tampon kanamayı durdurmaya oldukça faydalıdır. 2 saat süreyle bir şey yeme içme yasaklanmış ve 6 saat süreyle de sigara içilmesi uygun görülmemektedir. Ameliyat yerini dilinizle veya dışarıdan herhangi bir cisim ile uğraşılmaması gereklidir.

20lik

Bu durum daha fazla kanamaya ve dikişlerin çıkmasına neden olmaktadır. Yaklaşıp 1 ay gibi bir süre içerisinde yara yeriniz iyileşecek ve dişin çıkan yeri yavaşça kapanmaya başlayacaktır. Bunun dışında dikişler kendi eriyebilen dikişler olmakta ve sizin dikiş aldırma sıkıntınız kalmayacaktır. Ameliyattan sonra eğer doktorunuz önermiş ise buzlu tedavi yapmanız şişmesine ve morarma yapmasına engel olacaktır.