2024 Güncel İmplant Fiyatları

İmplant Fiyatları, günümüzde en merak edilen konuların başında gelir. Eksik diş tedavisi yöntemlerinden olan implant tedavisi, kaybedilen bir ya da birden fazla diş durumunda, doğal dişlere yakın bir tedavidir. Tedaviden alınan verim oranlarının yüksek olmasıyla popüler bir hale gelmiştir. Ama implant fiyatları bu aşamada hastaların endişe kaynağı olmaktadır.

Tekrar belirtelim,  İmplant bir ya da daha fazla diş kaybı yaşayan hastalara uygulanan protez diş uygulaması ‘na verilen addır. İmplant fiyatları nispeten yüksek olsa da implant diş, doğal dişe en yakın sonuçları verir. Çünkü İmplant dişler diğer dişlerden destek almaz, doğal dişler gibi gücünü çene kemiğinden alır. İmplant uygulamasında önce diş eti açılır, çene kemiği içinde bir delik açılır. Bu delik implantın sığacağı genişliktedir. İmplant yerleştirilir ve açılan diş kökü yuvasının üstündeki diş eti kısmı tekrar kapatılır ve implantın çene kemiğine kaynaması beklenir.

Eğer çene kemiği güçlü değilse öncesinde çene kemiğine greft yapılması yani çene kemiğinin güçlendirilmesi gerekir. Çene kemiği grefti, implantın çene kemiği ile bütünleşmesi için 2-3 aya ihtiyaç vardır. İmplant uygulaması aslında çok kolay ama yüksek mühendislik ve tıp bilgisi gerektiren bir iştir.  Yani tedavi olanlar açısından baktığımızda hasta gelir, birkaç seansta yepyeni dişlerle gider.

Ancak olayın teknik kısmı çok daha karışıktır. Zira bu aşamada İmplant seçimi, hastanın implantı engelleyecek herhangi bir hastalığının olup olmadığı, implant türleri, boyutu, şekli uygulanması gibi bir çok işlem söz konusudur.  Bunların hepsi uzmanlık ve deneyim gerektirir. Bu yüzden implant kısa vadeli değil uzun vadeli bir çözümdür. Bu açıdan baktığımızda implant fiyatları pahalı mı? Tabiki sağlığınız daha önemli ve daha pahalı. 

Travma, diş eti hastalıkları, ilerlemiş çürükler gibi sebeplerle diş kayıpları yaygın olarak yaşanmaktadır.  Diş kaybı estetik problemlere yol açtığı gibi, çiğneme ve konuşma sorunlarına da yol açmaktadır.  Estetik, çiğneme ve konuşma fonksiyonlarının düzelmesi de implant tedavisi ile sağlanır.

İmplant Tedavi Süreci

İlk olarak hekim hastayı analiz eder ve çene, kemik yapısını inceler. Ardından hastanın implant tedavisine uygun olup olmadığına kadar verir.  Daha sonra ise implant yerleştirme aşamasına başlanır.  İmplant diş etinin altına yerleştirilir. Daha sonra implant ve çene kemiğinin kaynaşması için bir süre beklenir.  Ardından implantın üzerine bir iyileşme vidası yerleştirilir. İyileşmeden sonra gerekli provalar yapılır. Ardından porselen diş takılır.

İmplant Fiyatları 1

Neden implant tedavisi?

İmplantlar tıp alanında kullanılan titanyum maddesinden üretilir.  Bu sayede de kemik yapısı ile uyum gösterir ve alerjik reaksiyonlara yol açmaz. Hastanın doğal dişi gibi görünür ve aynı işlevleri gösterir. Çekilen ya da kaybedilen dişlerin sebep olduğu boşluklar, çene kemiğinin erimesine yol açar. Dental implantlar ile bu boşluklar doldurulur ve çene kemiği erimesi engellenir. Böylece diş problemi yaşayan hasta çok daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam seviyesine yükselir. 

İmplant Fiyatlarında Nelere Dikkat Edilmeli

İmplant tedavisi pahalı bir tedavi midir, yada implant tedavisi pahalımı şeklindeki sorular diş hekimlerinin en sık karşılaştığı sorulardan birkaçıdır.  İlk bakışta pahalı gibi gözükmesine rağmen ileriki yıllarda sağlayacağı rahatlık ve faydaları düşünüldüğünde ödenen ücret küçük bir bedel olarak görülecektir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi söz konusu sizin sağlığınız olunca bu uğurda pahalılık kelimesi anlamını yitirecektir. 

Tek diş eksikliği ele alındığında dahi o eksikliği bir implantla veya üç üyeli bir köprüyle tedavi edilmesi durumu söz konusu olduğunda köprü ilk etapta daha makul, daha uygun bir tedavi planı olarak gözükür.

Köprü ve implant arasındaki fark nedir?

Diş kayıpları durumunda implant dışında tercih edilen yöntemlerden diğerleri ise; köprü ve kuron uygulamalarıdır. Şayet kayıp dişin çevresindeki dişler, sağlıklı değilse köprü tercih edilebilir.  Bu duruma hekim karar verecektir. Köprü uygulamasının implant tedavisi ‘ne göre bazı dezavantajları bulunur. Ancak hangi yöntemin hasta için daha uygun olacağına, diş hekimi ve hasta beraber karar verir.

İleri dönemde o küçültülüp, ufaltılıp üzerine porselenin geldiği dişler zaman içerisinde problem oluşturabilirler. İlk 10 yıl içerisinde değil belki de 20 yıl içerisinde değil fakat ileri dönemde o dişleri de kaybetme, belki kanal tedavisi yaptırma ve belki de porselenleri yenilemek gibi ciddi anlamda problemler oluşturması söz konusu olabilir.

Zaman içerisinde ağız yapısındaki değişiklikler protezlerin oynaması, kırılması, yenilenmesi gibi durumlara yol açabilir. İmplantlar uzun vadede bu dezavantajları ortadan kaldırır. Bu sebeple de aslında çok daha ucuza mal olmaktadır.

Fakat implantta durum farklıdır. İmplant, yapılır, uygulanır, güzel bakılır ve tertemiz tutulursa implantın alt yapısı olan titanyum yapı sabit kalacak zaman içerisinde sadece implantın üstündeki porselenin değişmesi söz konusu olacaktır. Bu da ileri dönemde bize hem maddi hem de manevi kar sağlayacaktır. Ama kısa dönemde baktığımızda implant mı daha pahalıdır diğer seçenekler mi daha pahalıdır diye sorulduğunda tabii ki implant pahalıdır. Ama uzun vadede implant diğer tüm uygulamalara göre daha uygun olacaktır.  İmplant Fiyatları açısından bakıldığında elbette yukarıdaki gibi birçok etken implant fiyatlarını etkilemektedir.

Peki İmplant fiyatları pahalı mı?

İmplant tedavisinin maliyeti pek çok kişi için fazla görülebilir. Elbette standardın üzerinde bir fiyatının olması gayet normal. İmplant tedavisi, uzun vadeli bir tedavidir. Tecrübeli bir hekim tarafından, kurallara uygun şekilde uygulandığında ve hastanın da ağız ve diş temizliğine dikkat ettiği durumlarda ömür boyu kalıcı olabilen bir yöntemdir. Bu sebeple de İmplant Fiyatları  ‘nı bu faktör dikkate alınarak düşünmek gerekir. Gerekli bakım yapıldığı takdirde ömürlük olan bu dişlerin maliyetleri kişiyi korkutmamalı. Ömür boyu kullanacağınızı unutmayın.

İmplant fiyatı ve fiyatları etkileyen faktörler:

 • Kaç adet implant yapılacağı,
 • Uygulanacak implant sayısı gibi faktörler nihai tedavi ücretini etkiler.

//www.youtube.com/watch?v=I9EAEEWJFd8

İmplantın markası,

İmplant, titanyumdan veya zirkonyumdan yapılmış basit bir diş vidası gibi algılansa da, implant üretimi; yüksek bir teknoloji, bu teknolojiyi sağlayacak büyük yatırımları, inovasyonu ve ar-ge desteğini gerektirir.

İmplant fiyatı gündeme geldiğinde, toplumun büyük çoğunluğunda tek bir implant markası ve tek bir implant fiyatı algısı olduğu gözlemlenmektedir. Ancak, bu genel algı doğru değildir. Zira, dünyada 1000’den fazla firmanın dental implant ürettiği bilinmekte, bu firmalardan 300 kadarının da resmi ve gayri resmi yollardan Türkiye’de de aktif olduğu tahmin edilmektedir.

İmplant markaları, maliyetlerini de dikkate alarak genel fiyat belirleme kriterleri çerçevesinde fiyatlarını belirler. İmplant markaları fiyatlarını belirlerken, implantın nerede üretildiği, Ar-Ge için harcanan para, üretimde kullanılan teknolojinin maliyeti, servis ağı ve ürünlerini servis etmekteki başarısı ve bunun için yaptığı istihdamın maliyeti gibi hususları dikkate alarak fiyatlama yaparlar. İmplantın fiyatı, implant tedavisinin genel ücretine doğrudan yansır.

İleri teknoloji kullanan, Ar-ge laboratuvarları olan, uzun dönem vaka takipleri ve bilimsel çalışmaları yayınlayan geçmiş dönem deneyimlerini yeni ürünlerine yansıtan inovasyon kabiliyeti yüksek firmalar ve markalar ile menşei bile tespit edilemeyen yerlerde üretilen ve başarılı markaların implantlarını kopyalayan, servis ağı yetersiz olan ve Türkiye’de kalıcılığı şüpheli olan implantlar arasında ciddi fiyat farkları vardır.

Şuan Türkiye’de implant markaları bir hayli fazladır. Bunlar başlıca Alman, Amerikan, İsviçre, İtalyan, İsveç, Güney Kore, İsrail ve Türkiye üretimi implant markalardır. İmplanlarda doktorlarının dikkat ettikleri, kaliteli bir implanttan beklentileri şunlardır.

Birinci olarak; bu İmplantın CE belgesi varmı? Bu hususu kısaca açmak gerekirse; implantla ilgili veriler bilimsel bir temele dayanıyor mu? Bunların hastada uygulanabilir hale gelmesi için birçok deneylerden geçmesi gerekir.

İkinci olarak üreten firmanın bu implantları üretirken kullandıkları teknolojiler de implantın kalitesini etkiler.
Bu da implantlarda bize implantların yiv özellikleri, yüzey pürüzlendirmelerinde kullanılan teknolojilerdir.

İmplant Markaları

Dent Ankara Diş Kliniği olarak 40 yıllık tecrübemiz ile tercih ettiğimiz implant markaları şunlardır:

 • ITI Straumann : En çok bilinen implant markalarındandır. Uzun ömürlü ve dayanıklıdır.
 • Nobel biocare : İsviçre menşeili, implantı ilk icat eden markadır ve çok kalitelidir.
 • Ritter: En eski markalardan biri olan Alman malı implant kalitesi tartışılmazdır.
 • Osstem: Dünyaca aşırı popüler olan güney kore markası, kendini son yıllarda çok ciddi şekilde geliştirmiştir ve kalite olarak isviçre ürünlerle yarışabilecek kulvardadır. Ülkemizde diğer implant firmalarından farklı olarak distribütörle anlaşmak yerine firma kendisi satış ve servis ağı oluşturmuştur. Teknik servis ve parça temini bakımından fazlasıyla güven vermektedir. 
 • Omnitech:  Yerli implant markası kendini ispatlayarak diş klinik ve hastanelerinin en çok tercih ettiği implant markalarından biri olmuştur.
 • Supra Active: Hidrofilik İmplant yüzeyini üreten ilk yerli implant markasıdır ve test sonuçları İsviçre markaları kadar iyidir.
 • Yerli implant fiyatları: Ankara’da tek diş için implant fiyatı diş sağlığı merkezlerinin farklı fiyat politikalarına göre değişmektedir.
 • İthal (yabancı) implant fiyatı: Marka olarak aynı implant kullanılsa dahi diş sağlığı hastaneleri aynı hizmeti farklı fiyatlarla sunmaktadırlar.

İmplant tedavisinde implantın kendisinden daha önemli bir husus var ise bu da uygulamayı yapacak hekimin tecrübesidir.  Dent Ankara Diş Kliniği ‘mizin güncel implant fiyatları ‘nı öğrenmek isterseniz iletişim bölümündeki yöntemlerden biri ile bize şimdi ulaşabilirsiniz.

YERLİ İMPLANT FİYATLARI

Yukarıda bahsedildiği üzere pek çok implant markası olduğunu söylemeliyiz. Uzun zamandır başarılı bir şekilde kullanılan implant tedavisi tüm dünyada bu konuda bir hareketlenmeye sebep olmuştur. Türkiye’de bu konuda gerekli çalışmaları tamamlamış ve yerli birçok implant markası kurmuştur. Bu yerli implant markaları yaklaşık olarak 10 yıldır bu konuda çalışmalarını devam ettirmekte ve başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

Titanyumun kalitesi;

Özellikle Kore, Alman, Amerikan ve İsviçreli implantlar en kaliteli implantlardır. Nispeten diğer implantlara göre de ücretleri biraz fazladır. Yalnız iyi kalite implantlar da en önemli etken daha gelişmiş teknoloji, kemiğe daha kısa sürede kaynaması, implant-abutment bağlantı özelliği, implantı yapan firmanın devamlılığı, ileride herhangi bir implant parçasına ihtiyaç duyulması halinde doktorların bunları tedarik etmeleri noktasında sıkıntı çekmemeleri önemlidir.

Tedavinin yapılacağı merkez,

İmplant Fiyatları Kliniğin Etkisi:

Kliniğin bulunduğu şehir, temizliği, yardımcı elemanların bilgisi, kullanılan ünitenin kalitesi, kullanılan malzemenin kalitesi ve kesinlikle Hijyen şartları hem implant fiyatlarına etki edecek hem başarılı bir implant tedavisi için önemli rol oynayacaktır.

2023  ve 2024 fiyat etkileri

Günümüzde diş tedavi yönteminden olan implant uygulamasında fiyatlar bazı faktörlere göre belirlenmektedir. İmplant markalarının fazla olması nedeniyle implant fiyatları 2024 yılında değişken fiyatlara sahip olacaktır. Bu markalar üretim sırasında kullanılan teknolojinin türüne göre farklılık göstermektedir. İmplant çeşitleri arasında en pahalı olanlar Almanya, Amerika ve İsviçre’de üretilenlerdir. Fiyatların fazla olmasının nedeniyse bu ülkelerde ileri teknoloji kullanılarak üretim yapılması ve gümrük masraflarıdır.

implant fiyatları 2024 yılında da kullanılan ürünün kalitesine, üretim sırasında tercih edilen malzemelerin kalitesi ile kliniğin tedavi konusundaki başarılarına bağlı olacaktır.

Hekimin tecrübesi

Hiç implant uygulaması yapmamış sadece kursunda görmüş bir doktor ile alanında yetkin bir doktorun alacağı implant fiyatı elbette aynı olmayacaktır. Sizde ödeme yolları ve fiyat konusunda detaylı bilgi almak ve danışmanlık hizmetimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Fiyatlara etki edecek en büyük etkenlerden biride implant tedavisini yapacak doktorun bundan önceki tecrübesi yani kaç yıldır ve kaç kez bu implant tedavisi yaptığı, kaliteli eğitim alması, tedavi konusunda katıldığı seminer , toplantı ve kursları, yenilikçe olması ve implant konusunda tecrübesi ve başarıları çok önemlidir.

Özellikle doktor etkeni çok önemlidir. Unutulmaması gerekir ki; implant tedavisini yapacak kişi doktorun kendisidir. Yapacak diş hekiminin ayrıca çene cerrahisi uzmanlığı varsa, operasyonun kalitesi artacaktır. Çene cerrahlarının yaptığı implantlar daha yüksek ücretlere yapılmaktadır.

İmplant tedavisinin steril ortamda yapılması hayati önemdedir. Diğer bir önemli nokta; implant takılırken üzerine yapılacak dişeti mesafelerini de devamlı olarak düşünmek durumundayız. Planlamanın çok iyi yapılması ve yeterli sayıda implant yapmak gerekir. Zira hastalar çoğunlukla mümkün olan en az implantla problemlerinin çözülmesini tercih etmektedirler.

İyi bir implant hekimi devamlı 3 boyutlu düşünen hekimdir.

Bazen, implantları yapılmış fakat üzerine protez takılamayan hastalarla karşılaşmaktayız. Sadece implant takmış olmak için implant yapmak hastanın problemini çözmemektedir.

en iyi implant yapan diş hekimi, implant fiyatları

en iyi implant yapan diş hekimi, implant fiyatları

Hastanın ağız ve diş yapısı,

Çene kemiğinin yeterli olup olmayacağı gibi bir çok faktör implant fiyatını etkilemektedir. Bu sebeple de standart bir fiyat vermek mümkün değildir.

İmplant uygulama işleminin karmaşıklığı, hastanın ağız içi durumu ve ihtiyaçları. (İmplant tedavisinde maliyeti etkileyen bir etkende kişinin implant yaptıracağı bölgenin implanta uygun olup olmadığıdır. İmplanta uygun olmayan ağız yapısı, ek tedavi süreçleri doğuracağından ve implant için uygun altyapı oluşturulması gerektiğinden, bu tarz tedavi de implantın fiyatını etkiyecek bir etkendir.)

Çene Kemiğinin Yapısı veya Estetik Beklentisi

Kişilerin çene ve kemik yapısının durumuna göre açılı ve/veya özel İmplant kullanımı  veya özel abutment seçimleri gereği implant tedavi giderini artırır. Keza; hastaların estetik tercihleri nedeniyle fonksiyonel ve estetik gereksinimler için özel yapılan veya yaptırılan abutmentler ve zirkonyum abutment kullanımı implant fiyatlarını artırır.

Titanyum veya Zirkonyum Abutment İmplant Fiyatını Değiştirir

Sinüs Lifting Yapılması Tedavi Ücretini Artırır

Çene kemiğine implant yerleştirilmeden önce sinüs lifting yapılması gerekiyorsa, sinüs lifting yapılması implant tedavi ücretini artırır. Sinüs Lifting, sinüs kaldırma anlamına gelir. Uzun yıllar dişsiz kalan bölgelerde sinüsler yer çekiminin etkisiyle sarkarak implant operasyonuna engel teşkil edebilir. Bu durumda, ayrı bir operasyon ile sinüs tabanı yükseltilir ve yeni kemik oluşumu sağlanır.

Cerrahi Operasyonun Zorluğu ve Kullanılan Cerrahi Malzemeler

İmplant yapılacak bölgede, kemik yapısı, kemiğin boyutu, seviyesi ve yoğunluğu çok önemlidir. Yetersizlik durumunda, sağlıklı kemik yapısı oluşturulması gerekir. Sağlıklı kemik yapısının oluşturulması için hasta çenesine farklı bir yerinden blok kemik taşıma işlemleri yapılması gerekebilir. Bu tür operasyonlar ile vakaların uzun döneme takibi implant tedavi ücretlerini artıran unsurlardır.

Ayrıca, çene kemiğine implant yerleştirilmesi küçük de olsa cerrahi bir işlemdir. Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi, implant cerrahisinde de ortamın steril olması ve kullanılan materyallerin disposable (bir defa kullanılan) materyaller olması çok önemlidir. İmplant cerrahisinde kullanılan bu materyaller, implant tedavisinde başarıyla birlikte, implantın fiyatını da arttırmaktadırlar.

Greftleme Yapılması

Diş, çene kemiğini bir arada tutan önemli bir yapıdır. Dişini kaybedildikten sonra, uzun süreli implant tedavisi yaptırılmadığı takdirde, o bölgede kemik kaybı olur. Kemik kaybı durumunda implant yerleştirilemeyeceğinden, implant yerleştirilecek bölgede kemiğin büyütülmesi gerekir. Bu nedenle, diş kaybından hemen sonra implant yaptırılması, implant tedavisi fiyatlarına olumlu yansır.

Benzer nedenlerle, implant yapılacak bölgede, kemik yapısı, kemiğin boyutu, seviyesi ve yoğunluğu yetersiz olduğu durumlarda, yapay kemik tozu (kemik grefti) kullanılır. Yurt dışından ithal edilen, greft, membran ve doku yapıştırıcılar pahalı malzemeler olup, implant tedavi ücretini artıran bir etkenlerdir.

Ayrıca, kemik yapısı itibariyle, yüzey özellikleri gelişmiş ve daha üst teknoloji ile üretilmiş implant kullanımı zorunluluğu tedavi ücretlerini artıracaktır.

Porselen Kaplama veya Zirkonyum Kaplama Üst Yapı

İmplant yapılması, bir amaç değil araçtır. İmplant, üzerine yapılacak protez dişe stabilite sağlanması için yapılır. İmplant üzerine yapılacak protez diş çeşidinin alternatif fiyatı, implant ücretlerine yansıyacaktır.

İmplant üzerine yapılacak protez dişler, sabit protez veya hareketli protez olabilir.

Keza, protez dişler metal destekli olabilir. Ya da, estetik kaygılarla veya sıhhi nedenlerle metal desteksiz porselen, özellikle zirkonyum kaplama tercih edilebilir. Tercih edilen protez dişe göre, genel tedavi ücreti değişecektir.

Protez fiyatlarını da, protez dişi yapan laboratuvar, protezin çeşidi ve ham maddesi, kullandığı teknoloji vb. belirler.

Zirkonyum Destekli Porselen Kullanımı İmplant Fiyatını Etkiler

Çene Tomografisi Fiyatı

İmplantın en önemli aşaması implant tedavisinin planlanması aşamasıdır. İmplant planlamasının ve tedavisinin sağlıklı ve güvenilir bir şekilde yapılabilmesi, çene kemiğinin yapısının, boyutunun, seviyesinin ve yoğunluğunun tam olarak belirlenebilmesi için üç boyutlu görüntü veren Çene Tomografileri günümüzde rutin kullanıma girmiştir.

Bu tetkik için, diş hekimleri hastayı bu filmin çekildiği bir merkeze yönlendirecektir. Ayrıntılı üç boyutlu çene tomografisi fiyatlarını bu merkezler belirler. Tomografi bedeli, genel implant tedavi ücretleri ‘ni artıran bir etkendir.

İmplant fiyatları gideceğiniz şehre, Ankara veya İstanbul olmasına göre ve ağzın sağlık durumuna göre farklılık gösterebilir. İmplantın ne derecede uygulanacağı, hangi bölgelerde işlev göreceği, kalitesi gibi durumlarda implant fiyatlarında oynamaya sebep olabilir. Net fiyat bilgisini ancak gerekli muayeneler yapıldıktan sonra öğrenebilirsiniz.

İmplant tedavisi olmak veya diş implant fiyatları hakkında bilgi almak istediğiniz takdirde İmplant merkezi Ankara Dent Ankara’yı arayabilirsiniz.

10 yıl önce 30-50 arasında firma, dünya üzerinde satış yapıp implant fiyatlarını belirlerken, bugün bu sayı 700-1000 arasındadır. Yeni çıkan firmalar daha düşük fiyatlarla implant pazarındaki pastadan pay almaya çalışmaktadırlar. Bu firmaların birçoğu ise, köklü diye tabir edebileceğimiz firmaların geliştirdikleri Dental İmplantları bir şekilde taklit ederek başka bir tabirle kopyalayarak araştırma geliştirme gibi maliyetlere girmeden daha ucuz implant diş fiyatları ile pazarda yer almaktalar.

Bunun yanı sıra merdiven altı diye tabir edilen hiçbir bilimsel dayanağı olmayan implantlarda maalesef üretilip gelişmemiş yada az gelişmiş ülkelerde hastalara uygulanabilmektedir. Ülkemizdede yerli implant üretiminde ciddi bir artış gözlenmektedir. Yaklaşık 10 kadar yerli implant üreten firmamız vardır ve bu sayı giderek artmaktadır. Bu firmalardan bazıları uluslararası arenada ülkemizi temsil etmektedirler. Yerli implantların Türkiyede üretiliyor olması implant fiyatlarının daha düşük olmasını sağlamaktadır. Çünkü implant fiyatları gümrük, distribütör gibi aracı kuruluşlar nedeniyle artış göstermektedir.

Satın aldığınız implant üç parçadan oluşur: implantın kendisi, kaplama diş ve abutment (kaplama dişi implanta bağlar). Birçok durumda, bir klinikte size gösterilen implant fiyatları sadece implantın kemiğe vidalanması gereken fiyattır ve abutment ve kaplama dişi içermez. Ameliyat, anestezi, anestezi uzmanı ve ameliyatta yer alan diğer masraflar da dahil olmak üzere tüm anlaşma için fiyat talep ettiğinizden emin olun.

İmplant Fiyatları 2024 Güncel Fiyatları

İmplant fiyatları belirlenirken pek çok faktör göz önünde bulundurulmalı. Her Sene implant fiyatları özel klinikler, devlet hastaneleri ve özel hastaneler için olmak üzere Türk Diş hekimleri Birliği tarafından belirlenmektedir. Belirlenen İmplant fiyatları kıymetli metal ve zirkonyum gibi kullanılan malzeme ücretlerini içermemekle birlikte rekabet şartlarından dolayı internet üzerinden fiyat paylaşılması yasaklanmıştır. Dolayısıyla hem fiyat bilgisini öğrenmek hem de ihtiyacınız olan tedaviyi detaylı olarak belirlenmesi için klinik muayene gerekmektedir.

2024 Türk Diş hekimleri Birliği tarafından belirlenen İmplant Diş Fiyatları

TDB 2024 İmplant FiyatlarKDV Dahil %8
Kemik İçi İmplant (Tek Silindirik İmplant Ücreti Hariç) 13.975 TL
Sert doku greftleme ( kemik tozu ücreti hariç ) 7.050 TL
İmplant Üstü Veneer Kuron (Seramik) 6.875 TL
Sinus Lifting (biomateryal ücreti hariç) 6.545 TL
Veneer Kron ( Zirkonyum) ( Kıymetli Metal Ücreti Hariç ) 12.610 TL
Veneer Kron ( Porselen ) ( Kıymetli Metal Ücreti Hariç )6.035 TL
Tam Seramik Kron ( Metal Desteksiz Porselen ) 12.610 TL
Diş Çekimi 1.270 TL
Gömülü Diş Çekimi 5.205 TL

Günümüzde bakıldığında, ülkemizde genel olarak insanların alım güçleri düşünüldüğünde implant tedavisinin çok uygun maliyetli bir tedavi olduğu söylenemez. Ancak, elde edilen sonuç ve başarı oranı kıyaslandığında yapılan harcamanın boşa gitmeyeceği tedavi yöntemlerinden biridir. İmplant diş fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi almak için arayın.

İmplant ve SSK

İmplant tedavisinin SGK tarafından karşılanıp karşılanmadığı merak edilmektedir. İmplant tedavisi SGK tarafından karşılanmamaktadır.

İmplant Diş Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

İmplant tedavisi uygulandıktan sonraki günlerde, doku iyileşmesine destek olmak amacıyla;

 • Ağız temizliğinin rutin olarak yapılması,
 • Ağız temizliğinde nazik davranmak,
 • Sigara ve alkol tüketmemek,
 • İşlem yapılan alan ile tam iyileşme sağlanana kadar sert bir şey çiğnenmemesi
 • Ağır fiziksel aktivitelerden uzak durmak gerekir

İmplant Tedavisi Sonrası Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

 • Operasyon sonrası 2 saat boyunca herhangi bir şey yemeyiniz, içmeyiniz. İlk 24 saat sıcak içeceklerden kaçınınız ve sadece yumuşak, soğuk yiyecekler (soğuk püre, süt ürünleri ve dondurma) tüketiniz. İlk hafta sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınınız.
 • Operasyon sonrasında pıhtılaşmayı başlatmak ve kanamayı durdurmak için yumuşak, steril bir tampon ile yumuşak baskı uygulanması önerilmektedir.
 • İlk 24 saat tükürükte kan görülmesi mümkündür-normal bir durumdur. Hatta sabah uyandığınızda yastığınızda kan izlerigörebilirsiniz. İlk 24 saat, yara bölgesinin iyileşme sürecinin başlaması için tükürmeyiniz ya da ağzınızı çalkalamayınız.
 • Operasyon akşamı dişlerinizi fırçalamayınız ya da gargara kullanmayınız.
 • 36 saat sonra ağzınızı 2 hafta boyunca günde iki defa ağız gargarası ile ya da tuzlu su (bir bardak ılık suya ¼ çay kaşığı tuz) ile gargara yapılması tavsiye edilir. 1 dakika boyunca gargara yapınız, tükürünüz ve sonrasındaki 30 dakika boyunca herhangi bir şey yemeyiniz, içmeyiniz.
 • İlk 24 saat sigara içmeyiniz, alkol almayınız. Operasyon bölgesi tamamen iyileşene kadar sigara içilmemesi uygundur.
 • Eğer diş hekimi tarafından antibiyotik ya da ağrı kesici verildiyse, önerilen şekilde kullanınız​
 • İlerleyen günlerde operasyon bölgesinde kanama meydana gelirse, steril tampon ya da ıslak pamuk ile operasyon bölgesi üzerine baskı uygulayınız​
 • İlk 2-3 gün operasyon bölgesinde şişkinlikler ya da hematom görülebilir, yanakta ya da göz altında gözlemlenebilir, bir hafta sonra kaybolurlar. İzlerin kaybolmasını hızlandırmak için operasyon alanına İlk gün boyunca buz uygulanması (5 dakika buz ile uygulama yapılmalı, 5 dakika beklenmeli, bir kaç saat boyunca devam edilmeli) ve ilk 2 gece başınız yukarında olacak şekilde uyumanız önerilmektedir​
 • Absorbe olan (kendiliğinden eriyen) dikişlerin ağızda 2 hafta kadar kalmaları beklenir ve alınmaları gerekmemektedir. Eğer absorbe olmayan (erimeyen) dikiş var ise diş hekimi tarafından 5-7 gün sonra alınmalıdırlar. Her iki durumda da operasyon sonrasındaki ilk hafta dikiş olan bölgeyi fırçalamayınız.
 • Herhangi bir problem meydana gelirse ya da herhangi bir sorununuz olursa diş hekiminize danışmaktan çekinmeyiniz.

İlk 24 saat için soğuk uygulaması tavsiye edilmektedir. Operasyon sonrası iki hafta boyunca günlük iki defa bir dakika boyunca gargara yapılması tavsiye edilmektedir.

İMPLANT FİYATLARI GÖRECELİ OLARAK UCUZLAMAKTADIR

İmplant teknoloji ‘sindeki gelişmeler ve implantı seri üretime elverişli yeni teknolojik cihazlar sayesinde, birçok firma piyasaya girmiş ve yeni implant markaları ortaya çıkmıştır. Bu durum, implant sektöründe rekabeti de beraberinde getirmiştir. Bu gelişmelerin sonucunda, implant fiyatları geçmiş on yıllara nazaran göreceli daha da ucuzlamıştır. Buna bağlı olarak, implant tedavisi tercihi artmıştır.

ANKARA’DA SAĞLIK TURİZMİ VE İMPLANT FİYATLARI

Ankara ve İstanbul gibi büyük metropoller başta olmak üzere, ülkemizde yapılan implant tedavilerinin ücretleri Avrupa ülkelerine göre daha ucuzdur.

Aynı marka ve kalitedeki bir implantın, başta, Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük metropoller olmak üzere, Türkiye’de daha ucuza yapılabilmesi sebebi ile çok sayıda hasta ülkemizde tedavilerini yaptırmayı tercih etmektedir.

Örneğin, Ankara’da konaklama ve uçak bileti de dahil olmak üzere toplam tedavi maliyetinin Avrupa ve Amerika’dan ucuz olması bireyleri sağlık turizmine yöneltmektedir.

Özellikle, Ankara ve çevre iller kökenli olup da, yurt dışında yaşayan Türkler, tedavi ücreti avantajından dolayı, implant başta olmak üzere tüm diş tedavilerini Ankara’da yaptırmayı tercih etmektedirler.

İmplant Fiyatlarına İlişkin Son Söz:

Yukarıda belirtilen nedenlerle, her vakanın kendine özgü somut koşullara sahip olduğu dikkate alınarak, klinik ortamında ağzınız ve dişleriniz muayene edilmeden, panoramik röntgen filmi ve tomografi sonuçlarınız değerlendirilmeden ve size özel tedavi planı oluşturulmadan implant fiyatı belirlenmesi ve nihai tedavi ücretlendirmesi uygun olmayacaktır.

İmplant Tedavisi Çankaya – Randevu

Ankarada implant tedavisi yapan yerler arasında öncelikle 40 yıllık tecrübesi ile hizmet vererek fark yaratan Dent Ankara Diş Hastanesi ’nde tedavi olmak için aşağıdaki yöntemlerden biri ile muayene randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Artık siz de eksik dişlerinizi geç olmadan tamamlatın.

Alp Kaan Öztoprak