DİŞ ETİ HASTALIKLARI VE TEDAVİSİ

Diş eti iltihabı nedir? 

Periodontitis dişleri saran kemik ve diş eti dokularının iltihabıdır. Dişler ağız içinde görebildiğimiz kron kısmı ve kemik içine gömülmüş ‘kök’ten oluşmuştur. Kökler kemik için de ince lifler ile tutunmaktadır. Bunun yanında çene kemiğinin iç yüzünü saran pembe diş eti de dişin boyun kısmına yapışır. Diş eti iltihabı sadece gözle görülen diş etini değil, kemik dokuyu da etkileyeceğinden kontrol altına alınmayan bir diş eti rahatsızlığı sonuçta çürüksüz dişlerin sallanmasına ve çekilmesine neden olabilir.

Diş eti iltihabı nasıl baslar?

Dental plak denilen mikrop tabakasının dişler üzerinde uzun süre birikirse bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler diş etlerinde iltihaba yol açar. Diş eti hastalığının bu erken dönemine ‘gingivitis’ denir. Gingivitis aşaması hafif kızarıklıkla kendini belli edebileceği gibi görüntü olarak daha hafifte olabilir.

Diş Eti Tedavisi 1

Dental plak nedir? 

‘Dental plak’ dişler üzerinde düzenli olarak biriken mikrop tabakasıdır. Bu tabaka istenmeyen 2 şeyi oluşturur. Diş çürüğü ve Diş eti hastalığı.   Dental plak yumuşak ve renksizdir. Bu nedenle belli bir kalınlığa ulaşmadan görülemez. Yoğun olarak dişlerin araları ve diş eti-diş sınırında birikir. Bu tabakanın oluşumu engellenemez, ancak her gün düzenli dikkatli ve yeterli miktarda diş fırçalamak ile diş ve diş etlerine zarar verecek miktarda birikmesi önlenir. Diş araları gibi fırçanın ulaşamadığı bölgelerdeki plak, diş ipi ile temizlenir.

Sağlıklı diş eti nasıl görünür?

Yukarıdaki resmin birincisinde göründüğü gibi Sağlıklı diş eti pembe ve dişleri sıkıca sarar durumdadır.

dişeti hastalığı

Diş eti hastalıklarına sık rastlanılır mı?

Evet diş çürüğünden daha sık. Neredeyse tüm erişkinler bir dereceye kadar bu hastalıktan etkilenir ve birçok vakada hiç çürüğü olmayan dişler sadece sallandıkları için çekilirler.

İltihaplı diş etinin görünümü nasıldır?

İltihaplı diş eti kırmızı ve / veya şiş görünümündedir. Fırçalarken genelde kanar

Diş eti iltihabının belirtileri nelerdir?

Diş eti rahatsızlıkları bazen fark edilemeden çok ilerlemiş olabilir. Bununla birlikte aşağıdaki belirtilerin bir ya da birkaçının bir arada gözlenmesi diş eti rahatsızlığı olasılığını akla getirmektedir.

  • Ağız kokusu
  • Kırmızı ve sis diş etleri
  • Ağızda tat bozukluğu
  • Diş etlerinin çekilerek diş kökünün açığa çıkması
  • Sallanan dişler
  • Zamanla eğilen ya da çarpıklaşan dişler
  • Diş eti kanaması (diş fırçalarken ya da kendiliğinden)

diş eti hastalığı

Diş eti iltihabı tedavi edilir mi?

Evet. Ancak tedavi iltihabın ne derece ilerlediğine bağlıdır. Sadece ‘gingivitis’ safhasında yapılan tedavi yüksek başarı sağlar. Tedavi süresince, diş hekiminiz dişlerinizi diş taşından arındırıp diş fırçalama tekniğinizi en iyi hale getirecektir. Bundan sonraki sorumluluk size düşmektedir. Usulüne uygun yaptığınız temizlik, diş etlerini, pembe ve sağlıklı görüntüsüne kavuşturacaktır. Ancak tedavi ‘ye en kısa sürede başlanması şarttır.

Ağızdaki tüm dişler iltihaptan eşit olarak etkilenir mi?

Hayır. Temiz tutulabilen dişlerin etrafında diş eti rahatsızlığı görülmez. Hastalık, genellikle temizlenmesi zor olan arka dişler ve diş aralarında gözlenir.

Diş eti iltihabı nasıl yayılır?

Zaman içinde diş yüzeyine tutunan dental plak diş eti seviyesinin altına uzanır ve iltihabı olayı yayar. Bu durum genellikle çok yavaş ilerler ve dişe destek olan kemiğin erimesi ile birlikte diş ile diş eti arasında, normalde çok sığ olması (1-2 mm.) gereken bir boşluk oluşumuna neden olur. Bu ‘periodontal cep’ İltihabın yayılması ile daha da derinleşir.

İşte ‘periodontitis’ diş eti hastalığının bu dönemine verilen addır. Yıkıma uğrayan kemik miktarı arttıkça dişler artan oranda sallanmaya başlar. Diş eti ceplerinin derinleşmesi çoğu zaman beraberinde diş eti apselerinin oluşumuna neden olur ve derin ceplerin içinde diş taşı ve iltihap birikmesi olur. Bazı durumlarda da kemiğin erimesini takiben diş eti çekilir ve kökler görünecek şekilde ortaya çıkar. İltihabın bu derece ilerlemesi genelde ağrısız olduğu için hasta, olayın farkında olmayabilir.

diş eti hastalığı

İlerlemiş diş eti hastalığı (periodontitis) tedavisi nasil yapilir?

Tedavi size uygun diş fırçalama ve diş ipi kullanma tekniklerinin öğretilmesi ile başlar. Daha sonra ki basamak ise doktorunuz tarafından dişleriniz üzerindeki ve kök kısmındaki iltihapların kazınarak temizlenmesidir. Buna küretaj tedavisi denir. Bu işlem genellikle birkaç(4) randevu gerektirir. Tedaviniz bittikten sonra, üzerinize düşen diş ve ağız temizliğini yaparsanız diş etlerindeki kırmızılık ve şişliğin ortadan kalktığını ve sallanan dişlerinizin çene kemiğinize daha iyi tutunduğunu izleyebilirsiniz.

Küretaj tedavisinden sonra sonra neler beklemeliyim?

Diş eti ameliyatları ve diş taşı temizliği işleminden sonra diş eti iyileşmesinin doğal sonucu olarak diş etleri bir miktar küçülürler. İşte bu nedenle bazı vakalarda dişler uzamış gibi görünür. Tedavi öncesi hastalık ne kadar ileri ise bu küçülme miktarı o kadar fazladır. Bu durum hastaları sadece estetik olarak değil sıcak-soğuk hassasiyeti şeklinde de rahatsız eder. Bu hassasiyet zamanla kendiliğinden azalabileceği gibi yüksek florür içeren diş macunlarının kullanılması ile de ortadan kaldırılabilir. Diş eti ameliyatlarından sonra dişler eskisine göre daha fazla sallanma gösterebilirler ancak etrafındaki kemik sağlıklı hal alacağı için uzun dönemde dişlerin daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Diş eti hastalığının tek sebebi ‘dental plak’ mıdır?

Hem evet, hem hayır. Bazı insanların vücut savunma mekanizması çok gelişmiştir ve dişlerini fırçalamasalar bile çok ciddi boyutta diş eti rahatsızlığına yakalanmazlar. Bazıları ise diğer her yönden çok sağlıklı olsalar bile, diş eti rahatsızlığına karsı dirençleri düşüktür ve ancak çok iyi bir ağız temizliği alışkanlığı ile hastalığa karşı koyabilirler. Diş eti hastalığına kötü beslenme alışkanlığı, alkol sigara gibi zararlı şeylerde sebep olabilmektedir.

diş eti hastalığı küretaj tedavisi

Dişlerimi düzenli fırçalamama rağmen neden diş eti hastalığına yakalandım?

Büyük olasılıkla fırçalamayı tam ve etkin olarak yerine getiremiyorsunuz. Çoğumuz dişler ile diş etlerinin birleştiği bölgeyi tam anlamıyla temizlemenin ne kadar zor olduğunu bilmeyiz. Bu nedenle belki de fırçalama tekniğiniz ve sürenizin bir uzman yardımı ile düzeltilmeye ihtiyacı vardır. Ayrıca diş fırçasının kıllarının dişler arasına giremeyeceği, buraların ancak diş ipi ile temizlenebileceğini hatırlamalısınız.

Diş taşı ile plak aynı şey midir?

Hayır. Tartar ya da diğer adı ile diş taşı, dental plağın değişik bir şeklidir. Diş taşı, tükürük içinde bulunan kalsiyum ‘un dental plak ile birleşip, sertleşerek dişler üzerine yapışması halidir. Diş taşı en sık alt ön dişlerin arka yüzeyinde birikir. Bir kez oluşması halinde tartar ancak diş hekimi tarafından temizlenebilir. Anti-tartar özelliği olan diş macunları oluşmuş Diş taşını ortadan kaldıramaz. Bir kalınlığa ulaşmadan görülemez. Yoğun olarak dişlerin araları ve diş eti-diş sınırında birikir. Bu tabakanın oluşumu engellenemez, ancak her gün düzenli, dikkatli ve yeterli diş fırçalamak ile diş ve diş etlerine zarar verecek miktarda birikmesi önlenir. Diş araları gibi fırçanın ulaşamadığı bölgelerdeki plak, diş ipi ile temizlenir.