Empress Diş

İnsanlar toplum içerisinde konuşurken dişlerinin daha düzgün görünmesini isterler ve bunun için dişlerine çeşitli kaplama işlemleri yaptırırlar. En çok tercih edilen diş kaplama yöntemlerinden biriside empress kaplama ‘dır. Empress kaplamalarda metal madde bulunmamaktadır. Seramik kaplama üzerine cam seramik konularak daha dayanıklı porselen kaplama sağlanır. Bu kaplama türü tamamen seramikten oluşmaktadır. Işığı geçirme özelliği yüksek olduğu için en fazla tercih edilen diş kaplama yöntemi ‘dir.

Empress Diş Kaplama Kimlere Yapılabilir?

Empress kaplama işlemleri genellikle ön dişlerinde sorun bulunan kişilere yapılmaktadır. Dayanıklı olması ve başarılı sonuçlar vermesi estetik işlemlerde tercih edilme nedeni olmaktadır. Genellikle az kuvvet uygulanan dişlere yapıldığında başarılı sonuçlar vermektedir. Yaşa bağlı olarak diş renginde değişiklik olanlara, kanal tedavisi gören ve diş aralarında açıklık bulunan kişilere uygulanmaktadır.

Empress Diş Kaplama Avantajları Nelerdir?

Diş sağlığı her yaştaki kişi için çok önemlidir. Sağlıklı ve iyi görünümlü dişlere sahip olmak için yapılan empress kaplama yöntemi birçok avantaj sağlamaktadır. Bu aşamada maddeler halinde bu faydaları daha açık yazabiliriz;

  • Işık geçirme özelliği olduğu için renk ayarı yapılabilmekte ve daha iyi doğal görünüm kazanılabilmektedir.
  • Konuşurken ve gülerken daha estetik bir gülüş ortaya çıkacaktır.
  • Dayanıklı ve sağlıklı olması başka bir avantajdır.
  • Diş aşınmalarına karşı dayanıklıdır.
  • Dişlerin bakımı yapılmadığı zaman, yıpranmalar oluşacak ve burun ile dudak arasındaki mesafenin azalmasına neden olabilecektir.
  • Empress kaplama uygulamaları ile bu alanın boyutlandırılması yapılabilecektir. Bu sizin kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Tedavi Aşamaları

Diş sorunları için doktora gittiğinizde öncelikle dişlerinizin ve çene yapınızın resmi çekilir ve diş ölçüleriniz alınır. Dişlerde ve diş etlerinde sorun varsa öncelikle bunlar tedavi edilir. Tedavi sonrasında dişler üzerinde aşındırma işlemi uygulanır ve kaplama için diş ölçüleri hassas bir şekilde alınır. Alınan ölçülere göre diş kaplamaları hazırlanır ve prova yapılarak son şekli verilir. Renk ayarı yapıldıktan sonra özel yapıştırıcılar ile diş yüzeyine yapıştırılır. Empress kaplamalar yapıştırıldıktan sonra tekrar düşme sorunu bulunmamaktadır.

Tedavi Süresi ve Sonrası

Diş tedavileri yapıldıktan sonra, kaplama işlemleri için ilk seansta tek diş için 25 – 30 dakika çalışma yapılmaktadır. Daha sonraki seanslar daha kısa süreli olacaktır. En uzun işlem dişlerin aşındırıldığı ve ölçü alındığı seanstır. Empress kaplama yaptırdıktan kısa bir süre sonra yemek yemeye başlayabilirsiniz. Dişlerinize düzenli bakım yaptığınız sürece bir sorun yaşamayacaksınız. İlk günlerde dişlerin sıcak soğuk hassasiyetinin bulunması normaldir. Bu zamanla azalacaktır.

Renk Değişimi Olur Mu?

Empress kaplama yaptırdıktan sonra dişlerde tekrardan renk değişimi olmamaktadır. Emperss kaplamanın en büyük avantajlarından birisi renk değişiminin yaşanmamasıdır. Aşırı sigara kullanımı sonrasında zamanla dişler üzerinde kir tabakası oluşabilir. Bu tabaka diş hekimleri tarafından diş temizleme yöntemleri ile kolaylıkla temizlenebilmektedir. Düzenli diş fırçalama dişlerde renk değişimini önleyecektir. Dişlerinize kaplama yaptırdığınızda kullanılan malzemeler ağız kokusu yapmayacaktır.  Unutulmamalıdır ki, ağız kokusunun nedeni diş eti rahatsızlıklarıdır.