Şeffaf Plaklarla Ortodonti

Braketsiz ortodonti tekniği olan şeffaf plak diğer adıyla şeffaf aparey tedavisi, erişkin hastalar için braketli tedavi yöntemi yerine kullanılabilen hareketli bir ortodonti tedavi yöntemidir. Gün geçtikçe daha çok ortodonti uzmanı, dişlerdeki çapraşıklık, sıkışıklık, eğrilik ve yerleşme sorunlarını tedavi etmek amacıyla bu tekniğe başvurmaktadır.

Şeffaf apareylerde geleneksel yöntemlerde kullanılan metal teller ve braketlere rastlayamazsınız. Hasta söz konusu plakları yemek yemeden, dişlerini fırçalamaya başlamadan veya diş ipi kullanmadan önce kolay bir şekilde çıkarabilir.

Şeffaf Plaklarla Ortodontinin Avantajları Nedir?

En az belli olan ve en konforlu olan tedavi şeffaf plaklar ile yapılan ortodonti ‘dir. Şeffaf plaklar ileri seviyedeki ortodontik problemlerde kullanılamayabilir. Bu tip hastalarda üzerinde invisalign ve orthero tedavisi kullanmak mümkün değildir ya da geleneksel ortodonti tedavisi ile belirli bir aşamaya gelindikten sonra uygulanabilir.

Örneğin; bir hasta üzerinde hem şeffaf plak (aparey) tedavisi hem de sabit ortodontik tedavi şeması hazırlanabilir. Doktorunuzun yapacağı muayene sonucunda en sağlıklı ve etkili tedavi yöntemine karar verilebilir.

Ortodontik tedavi için başvuran hastalar genelde dişlerinin düzgün ve estetik bir yapıya kavuşmasını isterken, düzeltici apareylerin görünmesini istemezler. Bu yüzden de şeffaf plaklar ile yapılan ve “telsiz ortodonti” olarak bilinen yöntem tercih edilmektedir.

Nasıl Kullanılır?

Fark edilmemeleri büyük bir avantaj olsa da, çıkarılıp takılma özelliğine sahip olmaları tedavinin kesintiye uğraması anlamına gelmektedir. Bu nedenle tedavinin başarılı olması başta hasta olmak üzere birçok etkene bağlıdır. Sabit ortodontik apareyler ile kesintisiz diş iyileşmesi gözlemlenirken, orthero uygulamalarında dişlerin iyileşmesi hastanın günlük kullanım süresine bağlıdır.

Düzgün Dişlere Sahip Olabilirsiniz

Tıp alanında olan tüm tedavilerde uygulandığı gibi ortodonti alanındaki tedavilerde de konulacak teşhis, tedavi şeması ve tedavinin amaçları oldukça önemlidir. Tedavi öncesinde doğru saptanacak olan bu hususlar tedavinin etkisi açısından hayati önem taşır.

Gerekli bütün tıbbi bilgiler verilerek, kullanılacak tedavi aşamalarının ve tedavi hedeflerinin ayrıntıları hasta ile beraber saptanırsa, hasta tedavi hakkında her türlü bilgiye sahip olacağından ve hasta tedavi konusunda bilinçli olacağından tedavi çok daha etkili olacaktır. Bu bağlamda invisalign kullanımı hastaları en fazla motive eden tedavi metodu olduğu görülmektedir.

Kişiye özel olarak üretilen ve ağızdayken kesinlikle fark edilmeyen orthero özet olarak telsiz bir ortodonti tedavisine imkan tanır.

Diğer bir tedavi yöntemi olan invisalign yöntemi ise alışılagelmiş yöntemlere göre çok daha konforludur. Geleneksel tedavi yöntemlerine göre çok daha az ağrılıdır ve konuşma üzerinde hiçbir olumsuz etkisi bulunmamaktadır.