Ağız ve Çene Cerrahisi, diş hekimliğinin temel ve en önemli bölümlerinden birisidir. Diş hekimliği ile ilgili gömülü diş çekimi gibi en zor ve zahmetli konular da bu bölümün faaliyetleri arasındadır.

Ağız ve Çene Cerrahisi Nedir?

Ağız ve Çene Cerrahisi, ağız, çene ve dişlerle ilgili yaralanma, hastalık ve bozulmaların teşhis ve tedavilerinin yapıldığı diş hekimliği bölümüne denmektedir. Kısacası, bu bölümlerle ilgili cerrahi işlemlerin (örneğin yirmilik diş çekimi gibi) yapıldığı bölümdür. Ağız ve çene cerrahisinin faaliyet alanlarından bazıları şunlardır;

 1. Diş çekimi (normal ve gömülü diş gibi)
 2. Tam çıkmamış dişlerin üzerlerinin açılması veya gerektiğinde çekimi
 3. Diş köklerinde oluşan sorunların tedavisi (iltihap ve kist gibi)
 4. Ağız içindeki tüm bölümlerde (yanak, dil ve damak gibi) oluşan kist problemlerinin tedavisi
 5. Çene ve eklem kemiklerinin düzeltilmesi, bu bölgelerdeki kırıkların düzeltilmesi
 6. İmplant öncesi yapılması gereken uygulamalar
 7. İleri derecede iltihap tedavisi
 8. Diş eti ve kemiklerin proteze uygun hale getirilmesi (kanal tedavisi gibi)
 9. Sert ve yumuşak dokularda oluşan tümör ve kist tedavileri
 10. Gülüş estetiği için ağzın hazırlanması (yirmilik diş çekimleri dahil)
 11. Eksik dişlerin olduğu yerlere implant uygulamaları
 12. Dil yapışıklığı için cerrahi uygulamalar
 13. Tükürük bezi tümör ve taşlarının temizlenmesi
 14. Yanak içinde oluşan anormal dokuların, cerrahi operasyonla çıkarılması
 15. implant tedavisi

image005

Cerrahi Diş Çekimleri Nasıl Yapılır?

Cerrahi diş çekimleri, ağız içinde tamamen görülmeyen ve sorunlu gömülü diş çekimlerinde uygulanan tekniklere verilen genel isimdir. Bu çekimler de dişin üzerinde kemik bile bulunabilmekte ve dişler bu nedenlerden dolayı çok derinlerde oluşmaktadır. Tamamen dışarıya çıkamayan bu dişler de iltihap ve çürüme gibi birçok sorun ortaya çıkmakta bununla birlikte ağrı ve sızılar hissedilmektedir.  Çiğneme kalitesini ve ağız sağlığını da olumsuz bir şekilde etkileyen bu dişlerin cerrahi operasyonla çekilmesi gerekmektedir. Ağızda bulunan yirmilik dişlerde de aynı cerrahi yöntemlerle çekilmektedir. Üçüncü azı dişini oluşturan bu dişler, genellikle yer darlığı nedeni ile tam çıkamamakta ve gömülü olarak kalmaktadır. Bu dişlerin cerrahi çekimlerinde öncelikle sorunlu dişlere ulaşmak gerekmektedir. Lokal anestezi ile yapılan bu işlemde, dişin üzerindeki engeller kaldırılarak dişe ulaşılmakta ve diş ile onu tutan dokular ayrıldıktan sonra çekim gerçekleşmektedir. Bazen bu dişler kırılmadan dolayı parçalar halinde bulunur, diş hekimleri bu durumda her parçayı ayrı ayrı çıkarmak zorunda da kalabilirler.

image007