İmplant Üstü Porselen

Sağlıklı ve estetik bir gülüş için en önemli nokta sağlıklı dişlerdir. Estetik olmanın yanı sıra sindirimin başladığı ve sindirimde de önemli bir payı olan dişlerin sağlığı, hem sindirim sistemi için hem de de diğer sağlık sorunları ile karşılaşmamak için önemlidir.  Ağız ve diş sağlığı bakımının gerektiği gibi yapılmaması, ihmal edilmesi ya da çeşitli kazalar ile ne yazık ki bazen diş kayıpları yaşanmaktadır. Hem sağlık açısından hem de estetik bir görüntü açısından sorun yaratan eksik dişler aynı zamanda birçok insan için sosyalleşme ve psikolojik olarak da sorun yaratmaktadır.

İmplant Nedir?

Herhangi bir sebepten dolayı kaybedilen ya da hasar gören diş ya da dişlerin yerine kaybedilen ya da hasar gören dişin yerine hem fonksiyonellik açısından hem de estetiklik açıdan yeni bir diş yerleştirilmesidir. Uygun malzemeden üretilen ve çene kemiğine yerleştirilen yapay bir diş kökü olarak adlandırılan implant, geleneksel olarak yapılan damak protezi, köprü ya da kaplamalara göre çok daha fonksiyonel, güvenli ve daha kalıcı bir çözümdür.

Tüm protez yöntemlerine göre çok daha uzun ömürlü ve fonksiyonel bir yöntem olan implant ile sağlıklı dişlere dokunmadan doğal bir diş yapısına kavuşulmasına ya da olan doğal yapının bozulmamasına olanak tanır.

Porselen Kaplama

İmplant üstü için hangi protezin yapılacağı hastanın ağız yapısına, eksik olan dişlerin yerine ve şekline göre değişmektedir. Ağızda mevcut olan diş sayısı, kemik miktarının yeterli olup olmadığı, uygulama yapılacak olan hastanın maddi olanakları veya hastanın yaşına göre belirlenecek olan implant üstü diş çeşidi kullanılacak malzemeyi belirleyecek ana etkendir.

Abutment Nedir?

Hastaya uygulanan implantların üzerine porselen kaplamanın yerleştirilmesine olanak sağlayan ve yapay kesik diş formu olarak adlandırılan yapıya abutment adı verilmektedir. İmplant yapımı sırasında iyileşme süresi sonrasında abutmentler implanta yerleştirilir ve bunların üzerinden alınan ölçüler ile porselen diş ya da dişler üretilir.

İmplant üstü anında porselen kaplamanın bazı avantajları mevcuttur, uzun süre (aylarca) beklemeye gerek kalmaz, çene cerrahına sürekli gidilmesine gerek kalmaz, diş çok hızlı ve kolay şekilde eski fonksiyonel yapısına kavuşur. Işık geçirme oranı çok iyidir ve doğal dişlere benzer yapıda olduğu için estetik gözükürler. Isı, sert darbe ya da sakız gibi ürünlere karşı çok daha dayanıklıdır.

İmplant uygulamaları birçok insan için maliyetli bir uygulama olarak gözükse de estetik yapı ve sindirim açısından önemlidir. İmplant üstü kaplama çeşidine, kullanılacak olan implant çeşidi ya da kullanılan abutment çeşidine göre geniş bir fiyat yelpazesine sahip olan implant tedavisinin fiyatı uygulanacak diş sayısına göre de değişmektedir.  İmplant uygulamaları porselen metal alt yapılı ya da metalsiz tam porselen şeklinde yapılmaktadır. Daha doğal bir görüntü ve sağlam bir yapı için seramik alt yapı olan zirkonyum da tercih edilebilir.