İmplant Çeşitleri Nelerdir?

İmplantın bilinen pek çok türü mevcut.  Ancak günümüzde en çok kullanılan ve herkesçe bilinen implant, vida şeklindeki implanttır. Dış implant türleri ise implantın yapılacağı alandaki yapıya ve dokuya göre belirlenir ve bunun sonucunda uygulanmaya başlanır. Bilinen bazı implant çeşitleri şu şekildedir:

Subperiostal implantlar:  Diş kemiği üstünden ölçü alınıp hazırlanarak uygulanan bir implant türüdür. Subperiostal implantların en büyük avantajı ise çiğnemenin şiddetini diş kemiğinin tamamına eşit bir şekilde dağıtır. İnce metal alaşımlardan üretilen bu implant çeşidinin görüntüsü kafesleri andırır. Periostun altında kemiğin üstüne uygulanır. Çok fazla tercih edilen implant türü değildir.

Endosseöz implantlar: Endostal implant olarak da bilinirler. Endosseöz implantlar, bir ya da birden çok dişin olmadığı durumlarda uygulanır. Çene kemiği içerisine yapılan implant uygulamaları ‘na kemik içi implantlar denilir. Günümüzde en çok kullanılan implant türüdür. Endosseöz implantlarda kendi içerisinde 3’e ayrılır. Bu implantlar; Vida, silindirik ve blade implantlarıdır.

Transosseöz implantlar: Transmandibular implantlar olarak da anılırlar. Tüm kemik boyunca uygulanan bir implant türüdür. Bu implant türü daha çok kemik boylarındaki yetersizlikleri gidermek için tercih edilir. Çok sık tercih edilen bir implant türü değildir. Çünkü oldukça zor ve uğraştırıcı bir yöntemdir.

İntramukozal implantlar: İntramukozal implantların tamamı titanyum kaplamadır. Protezlerdeki retansiyonu arttırmak için uygulanan bir implant türüdür. Bu implant türü de günümüzde pek fazla tercih edilmez.

Endodontik implantlar: Endodontik stabilizatörler olarak da bilinirler. Bu implant yöntemi daha çok zayıf olan dişlerin yapılarının sabitleştirilmesi için tercih edilir. Endodontik implant yöntemi ile çok daha güçlü bir alt yapı oluşturulabilir.

Hangi İmplant Markası En İyisidir ?

Ülkemizde şu anda satışı devam eden yüzlerce implant markası bulunmaktadır. Bunlardan hangisinin iyi olduğunu hastalar araştırmaya çalışır fakat bu durumda çok kafaları karışmaktadır.  Burada en iyi implanttan çok, en pahalı implant desek daha doğru olur. Piyasada 50 yıldır kendini yerleştirmiş isviçre markaları Nobel ve Straumann implantları en iyiler olarak bilinirler.

Bunlar yapay diş kökünü ilk piyasaya süren köklü firmalar olduğu için hem kalitesi benimsenmiştir, hem de fiyatları en yüksek olan markalardır. Bunları diğer amerikan, avrupa, kore ve yerli implant markaları takip eder. Aralarında kalite farkı vardır fakat bu kalite farkı %10 kadar bile değildir.

Yerli implantlar son yıllarda çok gelişti. Fiyatlarının uygun oluşu ve bir implanttan beklenen tüm görevleri yerine getirebilmesi, her gelir grubu için daha ulaşılabilir olması, yerli implantları daha popüler hale getirdi. Neredeyse tüm implant firmaları, kırılmalara veya fabrikasyon kaynaklı yapay diş kökü kayıplarına ömür boyu garanti verirler. Yani implantınızı kısa süre içinde kaybederseniz firmalar size aynı implantın yenisini ücretsiz verirler.

“Yerli implant ucuz diye düşüyor mu?” diye soran hastalar olabiliyor. Bunun cevabı “Hayır” yapay diş kökü ucuz olması onun düşeceği anlamına gelmiyor. Markalardaki Fiyat farkı %95 Menşei ve gümrük masrafları kaynaklıdır, %5 kalite kaynaklıdır. Buraya kadar anlattıklarımız çok araştırmayı seven hastalarımız içindi. Bundan sonra esas bilmeniz gereken şeyleri anlatacağım.

Çok Kafam Karıştı Diyorsanız

implant markasını çok kafanıza takmayın, ekonominize hangisi uygunsa sizin için en iyi marka o dur. Markasından çok daha önemli olan Hekimin o implantı nasıl uyguladığıdır. Yanlış yere yapılan implant, üstündeki protezin şekilsiz olmasına ve ileri dönemlerde hastalarda yeme zorluğundan konuşma zorluğuna kadar çeşitli problemler çıkarabilir. İmplant uygulayacak Cerrahın aynı zamanda implantın protetik üst yapılarına da çok hakim olması gerekmektedir.

Eğer İmplantı ve üstündeki protezi farklı hekimler yapacaksa, hekimlerin birbiri ile koordinasyonu çok önemlidir. İmplantı ve protezi aynı hekim yapıyorsa işler daha kolaydır, hekim zaten protezi kendi yapacağı için implantları ameliyat sırasında tamamen kendi protez planına göre kemiğe yerleştirir. Buraya kadar anlatılanlardan, hastaların implant markasından çok hekimin operasyonuna güvenmeleri gerektiği ortaya çıkıyor.

Bunların dışında sahte implantlardan da bahsetmek gerekir. Sahte implantlar, Çinde veya nerde üretildiği belli olmayan ve aynı çok kaliteli markaların paketi ile paketlenerek satılan implantlardır, her şeyin sahtesi olduğu gibi bunda da sahtecilik yaparken en meşhur markaların sahtesi yapılır ve piyasaya sürülür. Hekimler bunları çok ucuza toptan birilerinden alabilirler, bazen kendileri bile bilmezler sahte olduğunu. Hastalar veya bazı hekimler paketlerine bakarak asla gerçekle sahteyi ayırt edemezler.

Fakat gerçek şudur ki, her markanın ülkemizde sadece birer distribütörü vardır, ve doktorun sadece bu firmalardan implant alması gerekmektedir. Bazı kliniklerde isviçre veya alman malı implantın yerli malı implant fiyatı kadar ucuza uygulandığı bilgisi verilirse kafanızda bir soru işareti oluşmalıdır. Kliniğimizde 40 yıldır çok farklı çeşitte implant yapılmış olup, hangi implantın hangi kalitede olduğunu veya sahte mi gerçek mi olduğunu anında anlamaktayız. Dolayısı ile bu araştırmayı aslında diş hekiminiz ile birlikte yapmakta fayda kesinlikle fayda var. 

Doktor olarak siz hangisini önerirsiniz?

Öncelikle kaliteden ve sağlıktan taviz vermemek adına Diş Kliniğimiz ‘de sorun çıkaran implant markalarını uygulamıyoruz, çünkü sorunlu markalar hastadan çok aynı zamanda hekimide yorar. Kliniğimizde kullandığımız markaların tümü sorun çıkarmayan, hastalarımızın ömür boyu kullanacakları, eğer başarısızlık yaşanırsa garanti kapsamında olan implantlar ‘dır. Sizin maddi durumunuz hangisine uygunsa o sizin için en iyi çözümdür. Kliniğimizde onayladığımız her markayı gönül rahatlığıyla uyguluyoruz ve o implant ile hasta rahatça yemeğini yiyene kadar sorumluluğu bize ait oluyor. Onaylamadığımız markaları zaten uygulamıyoruz ve size teklif etmiyoruz.