Porselen Kaplama Diş

Dişlerinde estetik görünüme daha çok önem verenler genellikle porselen kaplama yöntemi ‘ni seçmektedir. Diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılmaya başlanan porselen kron, diğer bir çok kaplamaya oranla değişik avantajları da beraberinde getirmektedir. Daha güzel bir gülüş sağlamasının yanı sıra, ağız fonksiyonlarının da tamamen yerine getirilmesini sağlayan porselen kron uygulaması, uygulama alanları bakımından da çok tercih edilmektedir.Porselen Kaplama 1

Porselen Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

Porselen diş kaplama yöntemi, adından da anlaşıldığı gibi, diş üzerine porselen malzemelerden üretilen kaplamaların uygulanmasına denmektedir. İnsanların diş rengi ve biçimine uygun olarak yapılan bu kişiye özel porselen dişler, çok yüksek kaliteye sahip malzemelerden üretilmektedir.

Porselen kaplama uygulaması ise şu şekilde yapılmaktadır:

 1. Öncelikle uygulama yapılacak dişlerin üzeri özel aletle silinerek temizlenmektedir
 2. Daha sonra yapılacak porselen kaplamanın oturabilmesi için diş üzerinde gerekli inceltme yapılmaktadır. Bu inceltme işlemi genellikle 0,5 mm ile 0,7 mm arasında değişmektedir
 3. Diş inceltme işleminden sonra ise kalıp alma işlemi gelmektedir. Bu işlem klasik yöntemlerle kalıp alma veya üç boyutlu görüntüleme teknolojisi ile yapılmaktadır.
 4. Alınan kalıp ve görüntüler, istenen ölçülerle birlikte laboratuvarlara gönderilmekte ve porselen kaplamanın üretim safhası başlamaktadır. Bu süre de genellikle iki hafta civarında sürmektedir.
 5. Porselen kaplama gelene kadar, kesilen dişlerin rahat kullanılması ve dişlerin zarar görmemesi için geçici kaplamalar yapılmaktadır.
 6. Porselen kaplamalar diş hekimine geldikten sonra, diş hekimi hastanın ağzına kaplamaları yerleştirerek prova yapmaktadır. Provalarda problem oluşur ve bu problem diş hekimi tarafından giderilemez ise tekrar laboratuvara gönderilerek düzeltilmektedir. Provada problem çıkmaması ve diş hekiminin ufak düzeltmemeleri durumunda ise, parlatma işlemi için tekrar laboratuvara gitmektedir.
 7. Laboratuvardan son hali ile parlatılmış olarak gelen porselen kaplamalar, özel bir yapıştırıcı ile dişlere geçirilerek yapıştırılmakta ve işlem tamamlanmaktadır.

Porselen Kaplama 2

Porselen Kaplama Hangi Durumlarda Uygulanır?

Porselen kaplamanın uygulanacağı durumların bazıları şunlardır:

 1. Çapraşık dişlerde (hafif ve orta dereceli çapraşıklarda)
 2. Eksik diş olduğu durumlarda
 3. Normal dolgularla halledilemeyen çürük çeşitlerinde
 4. Belirgin diş kırklarında
 5. Estetik amaçlarla

Bu durumlardan bir veya daha fazla sorunları olan hastalar, porselen kaplama yapılmasına diş hekiminin de incelemesi sonucunda, birlikte karar vermektedirler. Bunların dışında iltihaplanma ve kanal tedavisi ihtiyacı olan hastalarda ise porselen kaplama uygun olmamaktadır.

Porselen Kaplama 3

Diğer Hususlar

Porselen kaplamaların ömürleri kullanıma da bağlı olarak 7 ile 10 yıl arasında olmaktadır. Kaplamanın uygulanmasından sonra, önemli bir ağrı veya sızı oluşmadığından, uygulamayı yaptıranlar normal yaşamlarına hemen dönebilmektedir. Uygulama sonrasında ise, bir hafta süresince aşırı soğuk ve sıcak yiyeceklerle içecekler tüketilmemelidir. Ayrıca kaplamaya zarar verecek sert yiyeceklerden de uzak durulmalıdır. Uygulama sonrası ilk hafta içerisinde oluşan hafif sızılar, diş hekiminin vereceği ağrı kesiciler vasıtası ile giderilmektedir. Porselen kaplamalarda normal dişler gibi dış etkenlerden etkilenmektedir. Bu nedenle zarar verecek ve leke oluşturacak yiyeceklerden sonra mutlaka fırçalama yapılmalıdır.