Diş İpi Kullanma Eğitimi

Dişler sağlığın göstergesi organlardır. Dişlerin çürümesi veya bazı diş hastalıkları genel sağlığı bozduğu gibi kişinin psikolojik durumunu da bozar. Çürük Ve tedavi edilmeyen dişler ağız kokusuna neden olur. Zaman içinde diş etlerinde hastalık yaparak diş kaybına sebebiyet verir. Sağlıklı dişler için her gün düzenli olarak diş bakımı yapılmalıdır. Diş bakımı için sadece diş fırçalamak yetmez. Diş ipi kullanmak önemlidir. Diş ipi kullanma eğitimi diş hekimleri tarafından Ve diş ipi üretici firma tarafından verilmektedir. Aldığınız diş ipinin üzerinde nelere dikkat edileceği yazmaktadır.

Diş İpi 1

Neden Diş İpi Kullanılır

Diş İpi kullanmak ağız diş bakımının bir parçası kabul edilir. Diş ipi diş aralarında biriken besin parçalarını Ve plakları çıkarmaya yardımcı olur. Diş fırçası diş aralarını temizleyemez, o yüzden mutlaka diş ipi kullanılması gerekir. Protez dişler için üretilen diş ipi kullanımı farklıdır. Bu diş ipleri iğne şeklinde bir aparattan geçirilerek diş aralarına sokulur ve öyle temizlik sağlanır. Protez dişler için diş ipi kullanma eğitimi diş hekimleri tarafından verilir.

diş ipi kullanımı

Diş İpi Nasıl Kullanılır

Diş ipi diş fırçasının ulaşamayacağı yerlerde ki besin artıklarını çıkarmada çok etkilidir. Diş fırçası dişin her yerine ulaşamaz. Özellikle diş arası çürümeleri diş ipi kullanmamaktan geçer. Diş ipi kullanımı için parmaklarınıza ipi sarın Ve ipi gerdirerek aşağı yukarı yönde hareket ettirin. Diş ipinin diş Eti çizgisini geçtiğinden emin olun. Her diş arası için ipin temiz olan kısmını kullanınız. Diş ipini fazla zorlamayın aksi halde diş etinizi kesebilir ve diş etinize zarar verebilir. Diş ipi kullanma eğitimi aldığın firmanın prospektüsünde mevcuttur.

diş ipi kullanımı

Hangi Tip Diş İpi Kullanılmalıdır

Diş ipleri çok filamanlı ve tek filamanlı olarak satılır. Çok filamanlı diş ipi birden fazla naylon ipten oluşurken tek filamanlı diş ipi daha inçe tek naylon ipten Oluşur. Çok filamanlı diş ipi birden fazla naylon telden oluştuğu için diş aralarını temizlerken parçalanıp yırtılabilir. Özellikle diş araları sıkı olan kişilerde en uygun seçenek tek filamanlı diş ipi kullanmaktır.

Tek filamanlı dişler arasında daha kolay kayar Ve diş aralarına daha kolay girer. Çok filamanlı diş ipine göre daha ucuzdur. Her iki diş ipide doğru kullanıldığı takdirde olumlu sonuçlar verir. Diş ipi kullanma eğitimi için interneti kullanmak bir diğer seçenektir. Diş ipi her akşam yatmadan önce kullanılmalıdır Ve çocuklara küçük yaşarlardan itibaren bu alışkanlık kazandırılmalıdır.