Porselen Dolgu Nedir?

Porselen dolgu, diş eksikliğini tamamlamada kullanılan bir dolgu yöntemidir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte cerec denilen bir yöntemle restorasyonlar yapılmaya devam etmektedir.  Madde kaybına uğramış olan ve kron uygulaması gerektiren durumlarda sağlıklı dişin korunması için yapılan bir dolgu tedavisidir. Amalgam dolgulara oranla daha estetik ve daha kullanışlıdır. Diş rengine ve formuna uygun olarak yapılan porselen dolgular, dişin doğal görünümü ve yapısını koruduğu için oldukça avantajlı bir yöntemdir. Özellikle azı dişlerde uygulanır. Cerec modeli ile yapılan dolgular, araştırmalara göre geleneksel yöntemden %47 daha başarılıdır.

image055

Porselen Dolgu Nasıl Uygulanır?

Ağız içinde çok fazla diş kaybı olan hastalar için idealdir. Porselen yapım aşamasında ilk önce bir diş hekimi tarafından dişler muayene edilmelidir. Bu kısımda dişlerin Porselen dolgu ile uyumlu olup olmaması önemlidir. Uygunluk verilen hastalar için dişte bir boşluk hazırlanır ve boşluk porselen dolgunun oturabileceği şekilde ayarlanır.

Sonrasında oluşturulan boşlukların ölçüsü alınır ve alınan ölçü laboratuvara gönderilir. Ölçülere göre Porselen dolgu hazırlanır. Bu aşamaların hepsi ilk seansta yapılır. İkinci seansta ise hazırlanmış olan porselen dolgu hastaya uygulanır. Porselenler oldukça dayanıklıdır ve hasta hemen normal yaşamına dönebilir. Yenil nesil dolgu olarak bilinen cerec modeli ile yapılan dolgularda da üstün dayanıklılık söz konusudur.

Porselen Dolgu Ne Kadar Sürede Hazırlanır?

Hazırlanma süresi genel olarak ilk seansta tamamlanmaktadır. Sağlıklı ağız bakımı için önerilen porselen dolgular, yaygın olarak en geç iki seans içerisinde hazır hale getirilerek hastaya uygulanır.

beyaz dolgu ve estetik dolgu, lazerli dolgu

Porselen Dolgunun Avantajları Nelerdir?

Porselen diş kaplama, diş kırıkları ve diş aralarındaki boşlukların giderilmesi için hastalara sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Inley onley dolgu olarak da adlandırılan porselen diş dolgusunun avantajları şu şekildedir:

  • Hızlı bir uygulamadır. İki seansta tamamlandığı için zamandan tasarruf edilmesini sağlar.
  • Kompozit dolgular a oranla daha uzun ömürlüdür.
  • Diş- dişeti uyumunu büyük oranda sağlar ve dişin kenar yapısını korur.
  • Dolgunun uygulanmasında dijital kameralar kullanıldığı için hata payı yoktur.
  • Porselen dolgunun uygulamalarında direnç daha yüksektir.
  • Çay, sigara ve kahve gibi renk veren maddelerden etkilenmezler.
  • Amalgam dolgulara oranla biyo uyumlulukları daha fazladır.
  • Tekrar cilalama yapılabilir.

Porselen diş dolgu yöntemi diğer dolgulara göre daha estetik ve görsel açıdan diğer dişlerle daha uyumludur. Rahat temizlenir ve ağızda dolgu yokmuş hissini hastalara verir.

beyaz dolgu ve estetik dolgu, lazerli dolgu