Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi, başka bir ismiyle endodonti ölmekte olan ya da iltihaplı dişler için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kanal tedavisi ölü veya ölmek üzere olan ya da iltihaplı dişler için uygulanan yöntemlerin genel adıdır. Kanal tedavisinde amaç sorunlu olan dişleri eski formuna kavuşturmaktır. Endodontoloji ya da endodonti, kanal tedavisi bilimi anlamına gelmektedir. Birçok üniversitede ana bilim dalı olarak lisans ve lisansüstü düzeylerde okutulmaktadır.

Bir diş pulsası ( halk ağzında sinir olarak bilinir) ağız veya dişe gelen bir darbe, dişlerin çok derine kadar çürümesi ve dişte meydana gelen çatlak, bölünme gibi sebepler kanal tedavisinin uygulanmasını gerektirebilir. Tedavi zamanında yapılmazsa apse oluşumu görülebilir. Endodontik sorunlar genellikle ağrı ve şişme şeklinde görülür ve tedavi için rutin bir röntgen gereklidir. Röntgenden sonra problem ve problemin neden oluştuğu net olarak görülebilir.

kanal tedavisi ankara

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi, bir ya da iki kez olmak üzere hastaya bir endodontist ya da diş hekimi tarafından uygulanır. Endodonti tedavisinde ilk olarak dişin üst kısmında küçük bir delik oluşturulur. Bir dizi ince eğe ile ölü ya da ölmek üzere olan kısım çıkarılır. Kanallar doldurulmaya izin verdikten sonra, tüm bakterilerin etkisiz hale gelmesi için solüsyon sıkılır ve ağız içi ıslatılır. Anti bakteriyel solüsyona takiben, kök kanalları küçük ve steril kağıt konileri ile kurutulur.

Kurutulan yerler sonrasında yumuşak ve kauçuk benzeri materyaller ile doldurulur. Son olarak dişe kalıcı bir restorasyon yerleştirilir. Restorasyon doldurma işlemi bazı durumlarda basit doldurma bazı durumlarda daha derine inen doldurma şeklinde olabilir. Tedavi sonrasında dişlerde hafif olarak ağrı ve hassasiyet görülebilir. Ama bu şikayetler genel olarak geçicidir. Böyle durumlarda en iyi çözüm kanal tedavisi uygulanmış olan dişleri birkaç gün kullanmamaktadır. Kısa bir zaman sonra dişlerde olan hassasiyetin ortadan kalktığı görülecektir.

Kanal tedavili bir diş, hiç tedavi edilmemiş olan bir diş gibi yıllarca hizmet edebilir. Kanal tedavili dişlere iyi bakılmazsa herhangi bir çürük ya da kırık oluşabilir.

kanal tedavisi ankara

Onarılan Diş Ne Kadar Süre Kullanılır?

Tedavi edilen diş ya da dişler doğru diş bakımı ile bir ömür kullanılabilir. Tedavi edilen dişte tekrara çürümeler olabileceği için düzenli diş muayenesi ve ağız bakımı önemlidir. Kanal tedavisinden sonra dişi camlı tutan pulpa artık yoktur ve bu yüzden tedavi edilen diş daha hassas hale gelir.