Diş Dolgusu Çeşitleri

İlk dişler genellikle doğumdan 6 ay sonra çıkmaktadır. Dişler, vücutta yer alan en önemli yapılardan biridir. Dişler, iyi bakım yapılmadığı takdirde çürüyebilir ya da sağlıksız alışkanlıklar sonunda dişleri kaybetme tehlikesi oluşabilir. Özellikle düş çürükleri eğer zamanında tedavi edilmezlerse dişin içerisinde yer alan sinirler ölür ve damarlar işlevini yitirir. Bu durumda dişler için dolgu yapılması gerekir. Peki diş dolgusu çeşitleri nelerdir? İşte detaylar:

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dolgu tedavisi çürük dişlere ve kırılmış veya herhangi bir nedenden dolayı çatlamış olan dişlere uygulanabilir. Çeşitli nedenlerden dolayı deforme olmuş dişler, dolgu tedavisi ile eski görünümünü kazanabilir. Diş dolgusu, dişin neden tahribata uğradığına bağlı olarak ve dişin nerede bulunduğuna göre farklı tedaviler uygulanarak yapılır. Diş dolgusu çeşitleri bakımından oldukça farklı yöntemler uygulanmaktadır.

Diş Dolgusu Çeşitleri 1

Amalgam Dolgu Nedir?

Amalgam dolgu, diş dolgusu çeşitleri arasında yer alır. Dolgu çeşitleri arasında hem ucuz hem de yüksek dayanıklı olarak bilinir. Yüzyılı aşkın süredir diş tedavilerinde kullanılan bir yöntemdir. Dolgu içerisinde yaklaşık olarak yüzde elli civarında civa vardır. Bunun dışında içerisinde gümüş, bakır ve çinko gibi elementlerde mevcuttur. Amalgam dolgular yiyeceklere karşı dayanıklıdır ve kullanıma bağlı olmak şartı ile ömürleri en az 5 yıldır.

Diş dolgusu çeşitleri arasında tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biri ucuz olmasıdır. Özellikle arkada kalan azı dişler için uygundur. Ancak estetik kaygılardan dolayı pek çok hasta tercih etmemektedir. Çünkü dişe uygulandığı zaman diş minesinin siyah bir görüntü kazanmasına neden olur.

Diş Dolgusu Çeşitleri 2

Kompozit Dolgu Nedir?

Kompozit dolgu, özellikle dişin görünen ve ön diş kısımlarına uygulanan bir dolgu çeşididir. İki çeşidi bulunur. Duruma göre iki durumdan birisi ile hastanın dişi tedavi edilir. Diş rengine uyum sağlayan kompozit dolgu, dişin daha dayanıklı olmasını sağlar. Uygulaması tek seferde değil de birkaç seferde tamamlanabilmektedir. Amalgam dolgu çeşidine göre daha pahalı bir uygulamadır.

Cam İyonomer Dolgu Nedir?

Ön dişlerde ve özellikle diş köküne inmiş olan çürüklerin tedavisinde uygulanan dolgu çeşididir. Cam iyonomer, diş dolgusu çeşitleri arasında özellikle çocuklar için kullanılan bir yöntemdir. Uygulama içerisinde florid salgılanarak diş sağlığına yardımcı olunur ve dişlerin birbirine kenetlenmesi sağlanır. Kompozit dolgu ile kıyaslandığında onun gibi dayanıklı değildir ve onun kadar diş rengine uyum sağlamaz.

Dişler için yapılan dolguların korunması ve dişlerin bu aşamadan sonra düzenli olarak temizlenmesi önemlidir. Diş bakımı ve temizliği konusunda günde en az iki kez dişler fırçalanmalı ve diş ipi mutlaka kullanılmalıdır.