Ortodonti tedavisi sırasında ağrı ve rahatsızlık yaşamanız oldukça normaldir. Dişlerinizin yerini değiştirdiği için, bazı hassasiyetler ya da diş etlerinizde ufak kanamalar yaşayabilirsiniz. Bu durumların en aza indirilmesi için birkaç ipucuna dikkat etmek gerekmektedir.

1. İlk birkaç gün yumuşak yiyecekler tüketmeye özen gösterin. Lifli gıdalar ve zorlu yiyecekler dişleri daha fazla zorlayabilir.

2. İlaç almadan önce diş hekiminize danışın. Ağrı kesiciler sadece acıyı hafifletmekle kalmayacak, aynı zamanda şişliği de azaltacaktır.

3. İlk birkaç günde besleyici sıvılar tüketin. Sert yiyecekler dişleri zorlarken, sıvılar ağız içinde yumuşak bir ortam sağlar.

4. Ağzınızı çalkalayarak ağzınızın daha temiz kalmasını sağlayın. Sürekli bir baskı hissederseniz, ağzınızı tuzlu veya kabartma tozlu suyla çalkalamak fayda sağlar.

5. Soğuk kompresler, çeneyi rahatlatmaya yardımcı olabilir. Ağzınızın etrafına soğuk, nemli bir havlu yerleştirin veya buz paketini 10-15 dakika boyunca cilde uygulayın.

6. Diş hekiminize düzenli kontrolleri ile iletişim halinde kalın. Ortodonti tedavisi sırasında dişlerinizin değişiminden dolayı rahatsızlık hissi oluşabilir. Diş hekiminiz size uygun olan tedavi yöntemini tavsiye edecektir.

Ortodonti tedavisi sırasında ağrı ve rahatsızlık çok olağandır, ancak bu sürece yardımcı olacak pek çok şey vardır. Unutmayın, sabır ve özen dişlerinizi daha sağlıklı bir şekilde düzeltmenize yardımcı olacaktır.