Ortodonti tedavisi, dişlerdeki çarpıklık ve eğriliği düzeltmek için kullanılan bir yöntemdir. Tedavinin sonunda ise dişler doğru pozisyonlarına taşınmış olacaktır. Ancak, tedavi süresince ortodontik cihazlar takıldığından ve dişlerin hareket ettirildiğinden dolayı, tedavinin sonunda dişler eski pozisyonlarına dönmeye meyilli olacaktır. Bu nedenle, retansiyon adı verilen bir sonraki aşama tedavinin önemli bir parçasıdır. Bu makalede, ortodonti tedavisi sonrası bakım ve retansiyon hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız.

Ortodonti Tedavisi Sonrası Bakım

Ortodonti tedavisi, dişlerin temizliği için daha zorlu bir sürece neden olabilir. Dişlerinizdeki ortodontik cihazlar, fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı daha zor hale getirir. Bu nedenle, dişlerinizin etrafındaki plak ve tartarın birikmesini ve dişlerde çürüme oluşumunu önlemek için iyi diş hijyeni yapmanız son derece önemlidir. Dişlerinizi fırçalarken ve diş ipi kullanırken, dişlerinizin farklı açılarına dikkat edin ve ortodontik cihazlarınızla temas halinde olan dişlerin arasını özellikle temizleyin.

Ortodontik cihazınızın tamir edilmesi gerekebilir. Eğer ortodontik cihazınızın herhangi bir parçası kırılırsa veya kaybolursa, derhal bir ortodontist ile iletişime geçmelisiniz. Ortodontik cihazın hasar görmesi, tedavinin başarısını etkileyebilir. Ayrıca, ortodontik cihazınızın düzenli bakım ve ayarlamalarını yapmak için düzenli olarak ortodontistinizi ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Retansiyon

Retansiyon aşaması, tedavinin sonunda başlar ve dişlerin yeni pozisyonlarını korumaya yardımcı olur. Retansiyon aşaması, iki farklı şekilde gerçekleştirilebilir: sabit retansiyon ve çıkarılabilir retansiyon.

Sabit retansiyon, arkadan dişlerin arkasındaki ince bir telin dişlerin arkasına takılmasıdır. Bu tel, dişlerin yeni pozisyonlarını korumaya yardımcı olur. Bu tel dişlerinizde kalıcı olarak kalmalı ve herhangi bir sorun olduğunda ortodontist tarafından çıkarılmalıdır.

Çıkarılabilir retansiyon, retainer adı verilen şeffaf bir cihaz kullanılarak gerçekleştirilir. Bu cihaz geceleri veya saatlere tekstil bir şekilde takılır. Retainer, dişlerinizi korumak için son derece etkilidir. Ayrıca, retainer, hastanın konuşma ve yeme alışkanlıklarını etkilemez.

Sonuç olarak

Ortodonti tedavisi sonrası bakım ve retansiyon, tedavi sürecinin önemli bir parçasıdır. Bu aşamalar başarılı bir tedavinin sonucunda dişlerinizin sağlıklı, düzgün ve güzel görünmesine yardımcı olur. Başarılı bir tedavinin en önemli aşamalarından biri, düzenli olarak diş hekiminizi görerek diş hijyeninize dikkat etmenizdir. Eğer herhangi bir sorun yaşarsanız, derhal bir ortodontist ile iletişime geçin. Kendinize en iyi bakın ve sağlıklı gülümsemenizin tadını çıkarın!