İnsanların dişlerinin düzgün olmasını istemesi son derece doğal bir durumdur. Ancak dişlerin düzeltilebilmesi için ortodontik tedavi gerekmektedir. Bu tedavinin önceleri metal teller ile yapılması zorunlu iken bugün Invisalign uygulaması ile metal tel yerine şeffaf ve hareketli bir plak kullanılır. İnsanların Invisalign uygulaması hakkında sıkça sordukları soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz:

1. Invisalign uygulaması nedir?

Invisalign, şeffaf bir plak kullanarak dişlerin düzeltilmesini sağlayan bir ortodontik tedavi yöntemidir. Diş hekimleri tarafından yapılması gereken bu tedavide hastaların her iki ayda bir farklı plaklar kullanması gerekmektedir.

2. Invisalign diğer ortodontik tedavilerden farklı mıdır?

Evet, Invisalign diğer ortodontik tedavilerden farklıdır. Metal teller yerine şeffaf plaklar kullanıldığı için daha estetik bir görüntü sağlamaktadır. Diğer ortodontik tedavilerde olduğu gibi istenmeyen yiyeceklerin yenmesi gibi sınırlamalar bulunmaz.

3. Kimler Invisalign uygulaması yapabilir?

Invisalign uygulaması, diyabet veya diğer kronik hastalıkları olan kişilere yapılamayabilir. Bunun yanı sıra, dişlerinde ciddi bir problemi olan hastalara Invisalign uygulaması önerilmemektedir.

4. Invisalign uygulaması ne kadar sürer?

Invisalign uygulaması kişinin diş yapısına göre değişebilir. Ortalama tedavi süresi 6 ile 18 ay arasındadır.

5. Invisalign plakları rahatsızlık vermekte midir?

İlk kullanımda Invisalign plakları rahatsızlık verebilir ve konuşma zorluğu yaşanabilir. Ancak zamanla alışmak mümkün olacaktır.

6. Invisalign uygulaması ne kadara mal olmaktadır?

Invisalign uygulaması, diş hekiminin belirlediği diş yapısına ve tedavi süresine göre fiyatlandırılır. Bu nedenle, tedavi fiyatları farklılık göstermektedir.

7. İşlem sonrası diğer ortodontik tedavilerde olduğu gibi dişlerim yerine gider mi?

Invisalign uygulaması sonrasında dişler takip edilmeli ve düzenli olarak diş hekimi ziyaretleri yapılmalıdır. Bu sayede tedavi sonrası dişlerde herhangi bir hareketlilik oluşması engellenir.

Sonuç olarak Invisalign uygulaması belirli durumlarda olumsuz etkilere sahip olsa da, estetik bir görünümün yanı sıra avantajları da vardır. Hastalar, tamamen şeffaf olması nedeniyle estetik olarak rahat edebilirler. Ayrıca, diğer ortodontik tedavilerde olduğu gibi yiyecek kısıtlamaları yoktur. Ancak, Invisalign uygulaması yapılacak kişilerin öncelikle diş hekimlerine müracaat etmeleri ve tedavi süresi ve fiyatı hakkında bilgi almaları önemlidir.