İmplant tedavisi, dişlerini kaybetmiş olan kişilere uygulanır ve özellikle diş eti hastalığı, travma veya diğer nedenlerle dişlerini kaybetmiş olanlar için önerilir. Diş implantları doğru bir şekilde yerleştirilirse, estetik bir görünüm sağlar ve aynı zamanda günlük aktivitelerde diş üretimini artırır.

İmplant tedavisi, günlük yaşantısında diş kaybı yaşayan herkese uygulanabilir, ancak bazı durumlarda kişinin genel sağlığına ve diğer fiziksel durumlarına bağlı olarak uygun olmayabilir. İmplant tedavisi için uygun adaylar, aşağıdaki özellikleri taşır:

• Genel sağlık durumu iyi olanlar. Şeker hastalığı, kalp hastalığı, osteoporoz gibi kronik rahatsızlıkları olanların tedavi öncesi bu durumu doktorları ile konuşmaları gerekir.

• Vücutta enfeksiyon veya kanser gibi sorunlar yoktur.

• Yaş, göreceli bir faktördür. İmplant tedavisi, gençler ve yaşlılar arasında eşit şekilde başarılı olabilir.

• Yeterli kemiğe sahip olanlar. İmplantlar, çene kemiği tarafından desteklenir, bu nedenle yeterli kemik hacmi ve yüksekliği olanlar daha uygun adaydır. Yetersiz kemik hacmi olan kişilere yapılan uygulamalarda kemiğin yenilenmesi amacıyla implant öncesi bir takım işlemler yapılabilir.

• Diş implantlarına uygun diş eti yapısı olanlar.
Konuşma veya çiğneme işlemi sırasında rahatsızlık vermemesi için diş etleri, implant sürecine uygun şekilde uyumlu olmalıdır.

• Bedensel rahatsızlığı olmayanlar. İmplant süreci, doğru bakım yapılmadığında enfeksiyonlara ve diğer rahatsızlıklara neden olabileceği için kişinin enfeksiyonlara karşı direncinin yüksek olması önemlidir.

İmplant tedavisi, tüm bu faktörlere uygun olan kişilerin diş kaybı problemlerinin giderilmesi adına başarılı bir tedavi yöntemidir. İmplant uygulaması yapan hekiminiz, durumunuzu değerlendirerek, sizin için en uygun tedavi planını yaparak, kaybettiğiniz dişleri yeniden kazanmanızı sağlayacak bir çözüm sunacaktır.