Ortodonti uygulamaları, dişlerin doğru hizalamasını ve çenelerin uyumlu çalışmasını sağlayan bir diş tedavi yöntemidir. Bu tedaviler, dişlerin düzgün bir şekilde hizalanmasıyla ilgilidir ve dişlerin eğri ya da çarpık olması durumunda yapılır. Ortodonti, güzel bir gülüş ve sağlıklı dişler için önemlidir. İşte ortodonti uygulamaları ve teknikleri hakkında daha fazla bilgi.

1. Klasik Tel Tedavisi

Klasik tel tedavisi, metal veya seramik teller ve braketler kullanarak dişleri hizalamak için kullanılan en yaygın yöntemdir. Braketler, dişlerin üzerine yerleştirilen küçük yapışkan parçalardır ve teller, braketlere bağlanarak dişleri doğru hizaya getirir. Tellerin ardından lastikler takılır ve tellerin gerginliği ayarlanır. Bu yöntem, dişleri ve çeneleri düzeltmek için en etkili yöntem olup, tedavi süresi ortalama 1,5-2 yıl arasındadır.

2. İnvisalign

İnvisalign, dişleri düzleştirmek için kullanılan bir çıkarılabilir parçadır ve görünürlüğü azaltmak amacıyla bu yöntem tercih edilir. İnvisalign, dişlerin hizalanmasını sağlamak için özel bir bilgisayar programı kullanarak ölçülen saydam bir plakla çalışır. Plak, dişlerin üzerine takılır ve her iki haftada bir değiştirilir. İnvisalign’ın diğer avantajları arasında, kolay temizlenmesi, daha az ağrı ve rahatsızlık vermesi gibi faktörler yer almaktadır.

3. Dil Yanak İçi Braketleri

Bu yöntem, dişlerin arka tarafına braketler yerleştirerek dişleri düzleştirmek için kullanılmaktadır. Bu yöntem görünürlüğü azalttığı için, genellikle özellikle yetişkin hastalar tercih eder. Dil yanak içi braketleri de klasik telden farklı olarak, telleri sıkıştıran kancalar takılmaz, bu nedenle daha az ağrıya neden olur.

4. Kendi Kendine Ayarlanan Braketler

Kendi kendini ayarlayan braketler, birkaç ayda bir toplantıya ihtiyaç duymadan telin ayarlanması için miniatür bir aygıt kullanarak dişleri hizalamak için tasarlanmıştır. Kendi kendine ayarlanan braketler, yavaş ve sürekli bir kuvvetle hareket etmektedir ve tedavi süresi daha kısadır.

Sonuç olarak, eğri veya çarpık dişlere sahip olanlardan genel olarak ağız sağlığı durumu iyi olan herkes, ortodonti uygulamalarından yararlanabilir. İyi bir ortodontist tarafından uygulanan bu teknolojiler, dişleri düzleştirmek ve daha sağlıklı, daha güzel bir gülümseme elde etmek için etkili yollardır. Seçilen uygulama ve tedavi süresi, kişinin ihtiyaçlarına göre değişebilir.